„On”
TEATR 5 ZŁOTYCH
Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Lubartowie
scenariusz: na podstawie dramatu Przemysława Jurka „Maminsynek”
reżyseria: Małgorzata Adamczyk
muzyka: Mery Spolsky
obsada:
Marta Czarniak, Patrycja Kęska, Aleksandra Obroślak, Weronika Obroślak, Gabriela Orłowska, Miłosz Samolej, Dagmara Siwiec, Bartłomiej Sternik, Karina Szczepaniak, Dominika Woch, Dominik Zadziorka
czas trwania: 25 min.
o spektaklu:
Zespół po raz pierwszy nie pracuje na autorskim scenariuszu, lecz wziął na warsztat dramat Przemysława Jurka, tekst otrzymał nagrodę w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu 2013 roku. Młody bohater próbuje poradzić sobie ze swoją przeszłością, szuka odpowiedzi na pytanie, kim jest? Jak przeszłość go określa? Jaki ma wpływ na to, kim jest dziś? To również spojrzenie w głąb psychiki młodego człowieka…
Teatr 5 Złotych pracuje ze sobą od 3 lat. Dotychczas zaprezentował dwie premiery. Zadebiutował spektaklem Bzdurki czyli baśnie dla dzieciiinyych, za który otrzymał wyróżnienie w Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych "Inscenizacje 2016" w Lublinie pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty. Ostatnia premiera to My. Po prostu. Spektakl był wielokrotnie prezentowany na różnych scenach, czego efektem są nagrody: II nagroda w Wojewódzkich Prezentacjach Teatrów Młodzieżowych pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty, I nagroda w Przeglądzie Teatrów Młodzieżowych, Kabaretów "Młody Teatr" Scena Młodych 2018 oraz nagroda aktorska dla Kariny Szczepaniak, wyróżnienie w IX Ogólnopolskim Przeglądzie Form Teatralnych Inspirowanych Myślą Jana Pawła II "Złota Maska" w Lublinie. Podczas tego konkursu został również wyróżniony aktor zespołu – Miłosz Samolej za kreację aktorską. Grupa uczestniczyła również w prezentacjach niekonkursowych takich jak: Witryna Teatralna, organizowana przez PMDK, czy VIII Spotkania Teatralne w Kraśniku.
Teatr Arteria „Bezwład”
Reżyseria: Adrian Krać
Scenariusz: Zespół
Muzyka: Jakub Grzegorczyk
Występują: Anna Szymczak, Agnieszka Guz, Agnieszka Iwanek, Karolina Tomala, Lidia Bielawska, Jakub Wójcik
Czas trwania: 30 min.
Spotkanie po latach potrafi wyzwolić w nas bardzo pozytywne emocje. Może też spowodować odgrzebanie dawnego konfliktu. Jeśli dojdzie do tego przeżycie niezwykle silnego doświadczenia, jakim jest śmierć bliskiej osoby, losy ludzi uwikłanych w konflikt przybierają tragiczny obrót. W obliczu śmierci, stajemy się bezbronni, wrażliwi i bezwładni. Śmierć staje się przyczyną do rozważań nad naszą wspólną tożsamością. Powrót do metaforycznego „domu” jest dla nas polem do namysłu nad stanem naszego ducha w dobie powolnej degradacji naszej wiary i ogarniającego nas odosobnienia.