Klub radnych PO już od dawna zwraca uwagę na konieczność walki z zanieczyszczeniem powietrza. Z jego inicjatywy w budżecie Lubartowa na 2017 r. zarezerwowano na ten cel 105 tys. zł. W piątek 27 stycznia Jakub Wróblewski, Andrzej Zieliński i Kazimierz Majcher przedstawili mediom założenia uchwały, której projekt złożyli dzień wcześniej w Urzędzie Miasta.
Kopciuchy pylą i szkodzą
Według radnych główna przyczyna zanieczyszczeń powietrza to zła jakość paliwa spalanego w piecach i kotłach.
Większość kotłów pochodzi sprzed 1999 r. to tzw. kopciuchy
- mówił Jakub Wróblewski.
Źródłem zanieczyszczeń jest spalanie paliw, największym problemem jest spalanie węgla i śmieci, w tym plastików
- mówił Andrzej Zieliński. To powoduje, że do powietrza dostają się szkodliwe substancje - tlenki siarki, tlenki azotu, pyły. Wywołują one m.in. choroby serca, płuc, nowotwory. W Polsce z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera rocznie 47 tys. osób.
Według radnych stan zanieczyszczenia powietrza w Lubartowie przekracza normy. Problem dotyczy głównie mieszkańców domów jednorodzinnych. Według zgromadzonych przez radnych danych, w Lubartowie jest ok. 2840 domów jednorodzinnych. Indywidualne źródła ciepła posiada 1870 z nich, z tego 80% to piece i kotły.
Piec kaflowy dla ozdoby
Radni chcą, żeby uchwała, której projekt złożyli, zachęcała właścicieli domów do wymiany instalacji węglowych. Proponują dofinansowanie wymiany ogrzewania na gazowe, elektryczne lub inne. Miałoby ono wynosić do 50% kosztów. Kwota dofinansowania nie może przekroczyć 5 tys. zł. Wnioskodawcami mogą być osoby fizyczne, osoby prawne, przedsiębiorcy. Dofinansowanie nie może być wykorzystane na zakup urządzeń grzewczych, które nie stanowią trwałego wyposażenia mieszkań. Żeby uzyskać dofinansowanie, trzeba będzie zlikwidować wszystkie źródła ciepła na paliwo stałe (oprócz kominka opalanego drewnem). Można też będzie pozostawić sobie piec kaflowy jako dekorację, ale odcięty od kanałów spalinowych.
Dofinansowanie od miasta
Radni PO proponują wprowadzenia dofinansowania wymiany ogrzewania na gazowe, elektryczne lub inne - do 50% kosztów, nie więcej niż 5 tys. zł