O sprawie przeniesienia ośrodka pisaliśmy już w poprzednich wydaniach "Wspólnoty Lubartowskiej". Miał on siedzibę w Cholewiance, gm. Kazimierz Dolny. Budynek nie spełnia norm budowlanych i sanitarnych, żeby działała w nim tego typu placówka. Chodzi o zbyt niskie sufity, wielkość pokoi i metraż przypadający na jednego mieszkańca. Braki nie były możliwe do usunięcia. Dlatego ośrodek musiał szukać nowego "domu".
Dwudziestoletnia dzierżawa
Na styczniowej sesji Rady Gminy Michów radni podjęli uchwałę o wydzierżawieniu w bezprzetargowym trybie, budynku po byłej szkole w Wypnisze, gm. Michów Towarzystwu Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych "Powrót z U" na dwadzieścia lat: od 01.03.2016 do 29.02.2036. Czynsz to 2,5 tys. zł miesięcznie.
Według radnego Romana Adamczyka środki pochodzące z czynszu za dzierżawę ośrodka, należy przeznaczyć na potrzeby mieszkańców miejscowości Wypnicha.
Mieszkańcy na zebraniu społeczności prosili o dofinansowanie, m.in na drogi
- postulował radny.
Wójt Janusz Jankowski, zasygnalizował, aby do umowy dzierżawy dodać możliwość korzystania przez mieszkańców z niektórych pomieszczeń wyremontowanego już budynku np. świetlicy.
Co z boiskiem
Radny Roman Aftyka chciał też, żeby miejscowa młodzież mogła korzystać z boiska, na terenie szkoły w Wypnisze.
Największym problemem jaki się pojawił podczas konsultacji społecznych w Wypnisze, była dostępność do boiska sportowego przy tej szkole. Przekazałem, że to nie powinno być problem dla dyrekcji, żeby ustalić godziny w których będzie mogła miejscowa młodzież korzystać z boiska
- twierdził radny Aftyka.
Do umowy trzeba wpisać punkt o możliwości korzystania z boiska przez młodzież z danej wsi.
Na zebraniu z mieszkańcami nie było wówczas wójta Jankowskiego.
Celowo nie pojechałem na konsultacje do Wypnichy
- tłumaczył wójt gminy.
Uzgodniłem uprzednio z panią dyrektor, że spotkanie odbędzie się z udziałem dzieci, pensjonariuszy ośrodka. Moja obecność mogłaby skierować rozmowę w innym kierunku, na przykład: pytań o drogi gminne. Jeśli społeczeństwo chce rozmawiać o drogach, to można to zrobić na innym spotkaniu.
Za uchwałą w sprawie wydzierżawienia budynku szkoły zagłosowali wszyscy radni.
Rozmowa z Dorotą Tkaczyk - dyrektorem Młodzieżowego Ośrodka Terapii i Readaptacji "Powrót z U"
Czy Pani była przygotowana na zawarcie umowy na warunkach proponowanych przez gminę Michów ?
- Warunki umowy zostały ustalone wspólnie z wójtem gminy. Uważamy, że kwota czynszu jest uczciwa. Nie liczyliśmy na darmowy pobyt w gminie. Umowa, na tych warunkach, jest dla nas wręcz korzystna.
Czy spodziewa się Pani natrafić na jakieś jeszcze trudności, związane z przeniesieniem siedziby ośrodka? Czy odetchnęła Pani z ulgą, że znaleźliście w końcu nowy dom dla swoich podopiecznych?
- Negocjacje z wójtem Michowa przebiegały w sposób dla nas satysfakcjonujący. Wójt jest człowiekiem skorym do współpracy, nie stwarzał nam problemów. Umowa jest obecnie doprecyzowywana przez radcę prawnego. Myślę, że za kilka dni będzie gotowa.
Teraz obawiam się o kwestię materialną, dotyczącą remontu. Budynek jest od lat nieużytkowany, wymaga sporych nakładów finansowych w celu przystosowania go do naszych potrzeb. Remont chcemy zacząć niedługo po podpisaniu umowy. Problemy mogą się zacząć podczas zbierania funduszy na remont. W perspektywie przed nami jeszcze sporo pracy nad remontem szkoły. Posiadamy już pewne deklaracje od sponsorów, tym niemniej, mając na względzie wcześniejsze doświadczenia, niepokój pozostaje... Będziemy jednak walczyć!
Mieszkańcy Wypnichy, podczas konsultacji społecznych, a także radni, podczas ostatniej sesji wyrażali obawy o dostępność boiska szkolnego, przy szkole zaadaptowanej na ośrodek. Co może Pani powiedzieć w tej sprawie?
- W tej sprawie jest oczywiście możliwość porozumienia. Na pewno nie będzie to boisko otwarte, dostępne o każdej godzinie. Teren ośrodka jest zamknięty, a obecność osób z zewnątrz podlega ewidencji i kontroli. Możemy udostępniać obiekt sportowy jedynie w formie zorganizowanej, według wcześniejszych ustaleń. Możemy wspólnie zorganizować na przykład turniej piłki nożnej.