Zaczynając naukę w liceum, od pierwszych miesięcy dał się poznać jako uczeń ambitny, pracowity, mający szerokie zainteresowania i rozległą wiedzę, zdecydowanie wykraczającą poza program liceum. Potwierdza to zakwalifikowanie ucznia do udziału w zawodach okręgowych czterech olimpiad: Olimpiady Informatycznej, Chemicznej, Fizycznej i Matematycznej. Zawody te wymagają od ucznia umiejętności programowania, rozwiązywania zadań teoretycznych, logicznych, rachunkowych, doświadczalnych czy laboratoryjnych.
Uczeń wywalczył II miejsce w kraju w konkursie Alfik Matematyczny. Alfik Matematyczny to popularny ogólnopolski konkurs dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zadania konkursowe wymagają dużej wyobraźni i logicznego kojarzenia faktów. Dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych konkurs to test wielokrotnego wyboru, motywujący młodych ludzi do rozwijania samodzielności, twórczego myślenia, samodyscypliny oraz podejmowania intelektualnych wyzwań. Konkurs pozwala diagnozować potencjał i zaangażowanie uczniów, jak również odkrywać ich uzdolnienia i talenty matematyczne. W XXI edycji Alfika Matematycznego wzięło udział blisko 62 tys. uczestników. Po opublikowaniu wyników okazało się, że I miejsce w województwie lubelskim i II miejsce w kraju wśród uczniów pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych zdobył Przemysław Podleśny z II LO w Lubartowie!
Przemysław Podleśny, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie, jako jedyny z powiatu zakwalifikował się do etapu centralnego Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” z dwóch przedmiotów: matematyki i fizyki.Olimpiada „O Diamentowy Indeks AGH” od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Laureaci Olimpiady przyjmowani są na studia w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie z pominięciem procedury rekrutacyjnej. Celem konkursu jest zachęcenie młodzieży do intensywniejszej nauki przedmiotów ścisłych i przyrodniczych: matematyki, fizyki, chemii i geografii oraz lepsze przygotowanie uczniów do podjęcia studiów technicznych. Rywalizacja o indeksy jest trzystopniowa, sama kwalifikacja do etapu centralnego to dla większości cel nieosiągalny.Przemek Podleśny zakwalifikował się do dwóch finałów – z matematyki i fizyki, pracując pod opieką Jolanty Prokopowicz oraz Ewy Biernackiej. Ogromny sukces Przemka podkreśla fakt, że żaden inny uczeń powiatu lubartowskiego nie uzyskał w tym roku wystarczającej ilości punktów, aby uczestniczyć w etapie centralnym Olimpiady. Przemkowi udało się to z dwóch przedmiotów już w klasie pierwszej!
Dnia 13 stycznia 2016 odbyła się XVII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego MAT. Wzięło w niej udział ponad 9 tys. uczestników. Konkurs jest organizowany w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Inicjatywa promuje talenty i osiągnięcia uczniów oraz pomaga im kształtować ważne kompetencje osobiste. Patronat nad programem objęła Politechnika Wrocławska. Przemek zajął 1. miejsce w województwie i 2. w kraju.