Reklama

Msza w intencji żołnierzy AK i wystawa o Wołyniu i Lubartowie

Opublikowano:
Autor:

Msza w intencji żołnierzy AK i wystawa o Wołyniu i Lubartowie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Po odsłonięciu tabliczki z nazwą ronda por. Józefa Jurałomskiego i odsłonięciu wystawy plenerowej przed Urzędem Miasta przyszła kolej na dalsze segmenty obchodów rocznicy wyzwolenia Lubartowa spod okupacji niemieckiej. To msza święta i wystawa w budynku starej plebanii.

Mszę świętą transmitowaną przez TVP Lublin odprawił w bazylice św. Anny ksiądz Andrzej Juźko, proboszcz parafii. Modlił się za żołnierzy AK, którzy dotarli do Lubartowa z Wołynia.

Po mszy otwarto wystawę "My, Armii Krajowej żołnierze", którą w budynku starej plebanii można oglądać do końca sierpnia w każdą niedzielę.

Na wystawie przeplatane są losy żołnierzy AK z obwodu lubartowskiego i 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Na wystawie zaprezentowano zdjęcia i dokumenty. Dopełniają ją obrazy Włodzimierza Sławosza Dębskiego - ojca znanego kompozytora Krzesimira Dębskiego. Był on żołnierzem AK, brał udział w obronie kościoła w miasteczku Kisielin na Wołyniu zaatakowanego przez UPA. W wyniku ran odniesionych w tej walce stracił nogę, na leczenie po amputacji przybył do Lubartowa. W otwarciu uczestniczyła wnuczka Włodzimierza Dębskiego, Urszula Dębska.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE