Fundacja Miasto Obywatelskie Lubartów zwróciła się do Urzędu Miasta z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej opinii prawnej w sprawie uchwały o wysokości diet radnych oraz wskazania, z jakiej pozycji wydatków bieżących zostaną przesunięte środki na wypłaty wyższych kwot diet radnym. Rozłamowa uchwałaUchwałę podnoszącą wysokość diet Rada Miasta podjęła 23 sierpnia. To chyba najważniejsza uchwała 2019 r. Spowodowała rozłam w klubie Wspólny Lubartów, który był niekwestionowanym zwycięzcą wyborów jesienią 2018 r. - wprowadził ośmiu radnych, burmistrzem został kandydat Wspólnego Lubartowa Krzysztof Paśnik. Kiedy jednak w lipcu szóstka radnych z tego klubu podpisała się pod projektem uchwały zwiększającej diety, potępił ich przewodniczący Rady Miasta Jacek Tomasiak, także z tego klubu. Jego krytyka pod adresem większości radnych spowodowała odwołanie go z funkcji. Tomasiak i działaczki MOL weszli w skład komitetu referendalnego, który ma na celu doprowadzenie do referendum w sprawie odwołania Rady Miasta. Wewnętrzna opiniaUrząd Miasta odpowiedział tylko na drugie pytanie Fundacji. Na pierwsze, dotyczące opinii prawnej, odpowiedzi odmówiono, twierdząc, iż jest to dokument wewnętrzny. Urząd stwierdził, iż w tym wypadku nie ma obowiązku wydania decyzji administracyjnej o odmowie udzielenia informacji. Fundacja nie zgodziła się z taką interpretacją.
MOL idzie do sądu z burmistrzem
Opublikowano:
Autor: Marcin Kusyk
Przeczytaj również:
KulturaElżbieta Wąs, działaczka fundacji Miasto Obywatelskie Lubartów, wystąpiła do Urzędu Miasta o informację publiczną dotyczącą uchwały o podwyżce diet radnych. Miasto odmówiło, fundacja skierowała sprawę do sądu.
- W związku z powyższym, w 7 września 2019 r. za pośrednictwem platformy ePUAP złożyliśmy wezwanie do wydania decyzji administracyjnej w sprawie w części dotyczącej odmowy udostępnienia opinii prawnej, przygotowanej do uchwały w sprawie określenia wysokości i zasad przyznawania diet radnym Rady Miasta Lubartów - pisze Elżbieta Wąs w imieniu fundacji w piśmie do WSA. Urząd podtrzymał swoje zdanie, odmówił wydania decyzji administracyjnej. Burmistrz Krzysztof Paśnik odpisał fundacji:
- Opinia prawna dot. projektu została sporządzona jedynie dla wiadomości Burmistrza Miasta Lubartów, nie została odczytana na sesji Rady Miasta Lubartów, na której podjęta została w/w uchwała oraz nie została przedstawiona radnym - autorom projektu uchwały. Treść opinii nie miała również żadnego wpływu na treść uchwały, podjętej na sesji Rady Miasta Lubartów w dniu 23 sierpnia 2019 r. Proces już pod koniec styczniaMOL skardze na bezczynność do WSA podważa argumenty burmistrza.
- Oczywiste jest, że wykorzystanie opinii prawnej, sporządzonej przez Adw. Małgorzatę Arciuch do zmian w projekcie uchwały, przesądza o tym, iż jest to informacja publiczna. Jest to urzeczywistnienie zasady jawności w procesie stanowienia prawa. W tym wypadku – miejscowego - pisze Elżbieta Wąs.Skargę na bezczynność burmistrza w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej, złożoną przez fundację MOL, Wojewódzki Sąd Administracyjny rozstrzygnie 30 stycznia.
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE