Reklama

Miliony na drogi, solary i wodę

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: sxc.hu

Miliony na drogi, solary i wodę - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Wydatki na inwestycje w 2018 r. mają być wyższe niż w latach poprzednich. To dzięki środkom unijnym.

Ponad 9,4 mln zł na inwestycje zaplanowano w budżecie gminy Firlej na 2018 r. Znaczna część planowanych wydatków dotyczy budowy i przebudowy dróg. Ma być budowana droga Kunów - Łukówiec - Zagrody Łukówieckie, droga na Nowy i Stary Antonin. Ważnym zadaniem będzie rozbudowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Znaczna część środków jest przeznaczona na odnawialne źródła energii. To 4,6 mln zł, z tego 3,339 mln zł to środki unijne.

Uchwałę budżetową podjęła Rada Gminy na sesji 28 grudnia.

Planowane dochody gminy - 31,4 mln zł

Planowane wydatki gminy - 33 mln zł

Planowany deficyt - 1,6 mln zł

508 solarów

- Wszystkie planowane do realizacji inwestycje są ważne zarówno dla gminy, jak i dla mieszkańców. W roku 2018 planujemy kontynuację zadania "Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii na terenie Gminy Firlej". W ramach projektu zostało już zamontowanych 25 kotłów na biomasę, a montaż 508 instalacji solarnych do przygotowywania ciepłej wody w budynkach mieszkańców odbywa się sukcesywnie. Wartość całego zadania to 5,7 mln zł, a dofinansowanie Unii Europejskiej to 4,45 mln zł - mówi zastępca wójta Dariusz Firczuk. 

Na rok 2018 zaplanowano również budowę stacji uzdatniania wody w Czerwonce Gozdów. Inwestycja poprawi jakości zaopatrzenia w wodę mieszkańców Gminy Firlej. - Ubiegamy się o dofinansowanie ze środków unijnych i na chwilę obecną oczekujemy rozstrzygnięcia przez Urząd Marszałkowski konkursu na działania w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Wartość projektu to 1,2 mln zł, wnioskowane dofinansowanie 820 tys. zł - informuje zastępca wójta.

Na inwestycje więcej niż w poprzednich latach

Gmina chce poprawić drogi. Planowane są: budowa drogi Kunów, Łukówiec i Zagrody Łukówieckie - długość drogi 2,7 km, szacunkowy koszt to 3 mln zł, a dofinansowanie ze środków Programu Rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej 1,43 mln zł, budowa drogi gminnej w miejscowościach Nowy Antonin i Stary Antonin - etap I - odcinek o długości 1 km o wartości 300 tys. zł, oraz remont dróg gminnych kruszywem drogowym o wartości 250 tys zł. 

Ponadto gmina przygotowuje dokumentację techniczną dla budowy oczyszczalni ścieków dla aglomeracji Firlej i planuje w 2018 roku ubiegać się o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

- Planowane wydatki inwestycyjne w roku 2018 będą wyższe niż w poprzednich latach. Związane jest to z realizacją projektów z dofinansowaniem unijnym z  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego oraz uzyskaniem dofinansowania na budowę drogi w ramach Programu Rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej - mówi Dariusz Firczuk.

InwestycjaWartość
Rozbudowa wodociągów i kanalizacji80 tys. zł
Rozbudowa oczyszczalni ścieków dla aglomeracji Firlej - projekt100 tys. zł
Budowa drogi Kunów, Łukówiec, Zagrody Łukówieckie3,1 mln zł
Budowa drogi na Nowy i Stary Antonin300 tys. zł
Wykup gruntów pod drogi80 tys. zł
Elektronizacja zamówień publicznych20 tys. zł
Zakup kserokopiarki13 tys. zł
Wykonanie pomnika na cmentarzu powstańców 1863 r. w Kolonii Sobolew10 tys. zł
Modernizacja pawilonu hotelowego GOSiR15 tys. zł
Zakup roweru wodnego5 tys. zł
Budowa stacji uzdatniania wody w Czerwonce Gozdów1,15 mln zł (820 tys. zł zUE)
Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii na terenie gminy Firlej4,6 mln zł (3,39 ml zł z UE)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE