Reklama

Lubartów w hołdzie Armii Krajowej

Opublikowano:
Autor:

Lubartów w hołdzie Armii Krajowej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Rondo w pobliżu stacji kolejowej nosi imię por. Józefa Jurałomskiego. Dzisiaj oficjalnie odsłonięto tabliczkę z tą nazwą. Złożono kwiaty w miejscach upamiętniających żołnierzy AK.

Por. Józef Jurałomski urodził się 18 maja 1906 r. W 1925 wstąpił do 8 pułku piechoty Legionów w Lublinie jako przedpoborowy. W 1928 r. wstąpił do szkoły oficerskiej w Bydgoszczy. Służył w 26, a potem 19 pułku piechoty. We wrześniu 1939 r. walczył pod Iłżą i w Lasach Janowskich. Po klęsce działał w konspiracji, zamieszkał w Lubartowie. Był komendantem II rejonu Obwodu Lubartów ZWZ – AK. Brał udział w akcji "Burza". We wrześniu 1944 r. został zastępcą komendanta okręgu AK Białystok – Miasto. W październiku 1944 r. aresztowany przez NKWD został wywieziony do ZSRR. Do Polski wrócił w 1955 r. Zmarł w Lubartowie w 1978 r. 

W 2018 r. Rada Miasta podjęła uchwałę o nadaniu jego imienia rondu u zbiegu ulic Lubelskiej, Piaskowej i Kolejowej. Dzisiaj uroczyście odsłonięto tabliczkę z tą nazwą. Odsłonięcia dokonała dr Alicja Korzeniewska, córka por. Jurałomskiego. Przedstawiciele władz, samorządowcy obecnej i poprzedniej kadencji i przedstawiciele środowisk kombatanckich złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą żołnierzy AK obwodu Lubartów oraz 27 WDPAK na dworcu i pod pomnikiem poległych w czasie II wojny światowej na cmentarzu parafialnym. Przed Urzędem Miasta otwarto plenerową wystawę "Lubartów w latach okupacji".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE