Spotkanie odbyło się z inicjatywy opiekunki Szkolnego Klubu Kajoznawczo-Turystycznego „Azymut" - Katarzyny Płaszczewskiej, która od wielu lat współpracuje z tą jednostką Lasów Państwowych.
W formie prezentacji, a następnie pogadanki, poznaliśmy pracę Nadleśnictwa Lubartów, które obejmuje cztery powiaty na terenie województwa lubelskiego, a przede wszystkim obszar Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego, który zyskał miano „zielonych płuc Lublina". Główne zadania, które podejmowane są na tym terenie, to zalesienie, pielęgnacja i ochrona powierzchni lasu. Ważne jest to, że młodzi ludzie, także mogą przyczynić się do pielęgnacji lasów i w porze wiosennej wybrać się na sadzenie nowych drzew w ramach prowadzonej przez Nadleśnictwo Lubartów tzw. Szkółki Stróżek, która zajmuje się również sprzedażą sadzonek drzew i krzewów. Od kilku lat w swojej ofercie turystycznej Nadleśnictwo Lubartów proponuje biegi na terenie lasów i ścieżek turystycznych, jazdę na rowerze, jazdę konną czy „nordic walking". Nadleśnictwo wyznaczyło również specjalne obszary na ognisko, które może być zwieńczeniem zimowego kuligu.
Podczas prezentacji Anny Frydel uczniowie dowiedzieli się więcej o specyfice leśnych terenów otaczających nasze miasto – rozmawiali o drzewach najczęściej występujących na tym obszarze oraz o problemach, z jakimi muszą walczyć leśnicy. Najbardziej zaskoczyła ich stosunkowo mała ilość pracowników, a także możliwość odbycia stażu w Nadleśnictwie przez uczniów szkoły średniej.
Spotkanie z Anną Frydel uświadomiło licealistom na czym polega praca w Nadleśnictwie oraz w jak dużym stopniu sami możemy korzystać z atrakcji zielonych terenów powiatu lubartowskiego, które swoimi walorami zapewniają prawdziwy wypoczynek.