Reklama

Janusz Cyfrowicz zaprasza na rajd

Opublikowano:
Autor:

Janusz Cyfrowicz zaprasza na rajd - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura - Pamiętam jak kapral Ryszard Kostecki z 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK powiedział do mojej mamy: od pięciu lat nie jadłem obiadu na białym obrusie. Żołnierze Dywizji kwaterowali w naszym domu - wspomina Janusz Cyfrowicz z Kamionki. Dla uczczenia pamięci dywizji organizuje rajdy rowerowe jej szlakiem.

Rajdy organizowane są w sobotę najbliższą dacie 22 lipca. Tego dnia w 1944 r. żołnierze 27 WDPAK weszli do Kamionki. Tegoroczny rajd odbędzie się 18 lipca.

- Na rajd warto pojechać dla uczczenia pamięci 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, która broniła ludności polskiej przed rzeziami UPA, przeszła długi szlak bojowy w walce z Niemcami i doszła do Skrobowa. Tu została rozbrojona przez Sowietów dzięki przyzwoleniu naszych zachodnich sojuszników - mówi Janusz Cyfrowicz.

Ostatnim dowódcą 27 Dywizji był pułkownik Jan Kotowicz "Twardy".

- Jego sztab był w dniach 19-21 lipca w Rawitynie koło Firleja, 22-23 lipca w Kamionce, 23-24 lipca w Kozłówce. Na budynku w Kamionce jest upamiętniająca ten fakt tablica - mówi organizator rajdu.

Trasa tegorocznego rajdu będzie wiodła z Kamionki - rowerzyści wystartują spod Gminnego Ośrodka Kultury o godzinie 11. Przez Nowodwór pojadą do Skrobowa, gdzie złożą kwiaty pod tablicami poświęconymi 27 Dywizji i więźniom obozu NKWD. Stamtąd przez Wolę Mieczysławską, Sobolew do Rawityna.

Wkład własny uczestników rajdu to 15 złotych. Można je wpłacać w GOK w Kamionce, u Jana Zaczka (ul. Powstańców Warszawy 5/7) i u Czesława Romańskiego (ul. Słowackiego 12/2) w Lubartowie do 15 lipca. Uczestnicy dostana opaskę biało-czerwoną, identyfikator i pamiątkowe gadżety.

Organizatorami rajdu są Gminny Ośrodek Kultury w Kamionce, Klub Oficerów Rezerwy im. SGO Polesie, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Szkoła Podstawowa im. 27 WDPAK w Skrobowie, zarząd powiatowy PSL. Honorowy patronat objął starosta Fryderyk Puła.   

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE