W ten aspekt wpisuje się także rodzina dawnych właścicieli kozłowieckiego pałacu.
Ramy czasowe planowanej ekspozycji rozciągają się od Jana Zamoyskiego (1542–1605), kanclerza wielkiego koronnego i założyciela Akademii Zamojskiej – jako pierwszej prywatnej uczelni, poprzez młodość oraz proces kształcenia szlachciców na przestrzeni XVII–XIX wieku, aż do pierwszej połowy XX w.
Na ekspozycji znajdą się portrety dzieci oraz eksponaty związane ze światem zabaw i rozrywek, nauczania, wychowania czy opieki nad latoroślami.
Koncepcja merytoryczna wystawy będzie miała odzwierciedlenie w aranżacji przestrzennej. Wątek rodzinny Zamoyskich pokażą portrety i wizerunki przedstawicieli rodu. Na ich tle zaprezentują się meble i wyposażenie „gabinetowe” (biurko, biblioteczka, przybory do pisania) oraz meble dla dzieci. Zostaną też wyeksponowane pamiątki, przedmioty osobiste, materiały archiwalne i epistolograficzne, związane z wybranymi postaciami z rodziny Zamoyskich, aby zapoznać z różnymi modelami kształcenia.
Na wystawie pokazane będą też portrety dzieci z innych możnych rodów. Znajdą się tu również materiały archiwalne (korespondencja, fragmenty rękopisów, fotografie), a w jednym z pomieszczeń zostanie urządzony dawny pokoik dziecięcy wprowadzający we wczesną fazę nauki – poprzez zabawę.