reklama

IV edycja „Skarbnicy Tradycji Ludowych" w Przedszkolu nr 4

Opublikowano:
Autor:

IV edycja „Skarbnicy Tradycji Ludowych" w Przedszkolu nr 4 - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura23 marca w Przedszkolu Miejskim Nr 4 w Lubartowie odbyła się IV edycja  „Skarbnicy Tradycji Ludowych".

Dyrekcja, grono pedagogiczne i dzieci z zespołu „Lubartowskie Nutki” zaprosili gości - lubartowskich regionalistów, nauczycieli i rodziców na piękne widowisko.

Uroczystości te realizowane są w ramach programu regionalnego „bryczką  po Lubartowie”. Edukacja regionalna zajmuje ważne miejsce w  przedszkolu. Wprowadza dzieci w świat przeżyć i emocji, doświadczeń i odkryć. Dzieci poznają tradycje naszego regionu poprzez naukę tańców ludowych, przyśpiewek, pieśni i wierszy. 

„Już ozimina szumieć zaczyna….”

Tymi słowami dzieci z grupy VII i IX  należące do zespołu przedszkolnego „Lubartowskie Nutki", pod kierunkiem: Elżbiety Bystrzyckiej, Beaty Romanek i Moniki Pacek, rozpoczęły występ w ramach  IV edycji „Skarbnicy Tradycji Ludowych”. Myślą przewodnią uroczystości były obrzędy ludowe związane z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. Starodawny zwyczaj nakazywał ludziom zmęczonym trudami zimy pożegnać Marzannę, która była symbolem zimy i wprowadzić do wsi gaik - zwiastun wiosny.

Obrzędom tym towarzyszyła ogromna radość i chęć zabawy

Radosny nastrój towarzyszył również przedszkolakom. Wspólnie recytowały wiersze i śpiewały piosenki na pożegnanie Marzanny. Dzieci zaprezentowały widzom tańce ludowe: krakowiaka, polkę, kujawiaka i tańce cieszyńskie. Swoje taneczne popisy przeplatały przyśpiewkami ludowymi. Na koniec występu dzieci wprowadziły gaik i razem z nim zatańczyły i zaśpiewały składając wiosenne życzenia.

Występ w wykonaniu dzieci był źródłem wielu ciepłych przeżyć. Swoimi umiejętnościami tanecznymi i wokalnymi dzieci wzbudziły ogromne uznanie i podziw widzów. Za występy zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Rodzine bardzo gorąco dziękują dyrekcji - Pani Bożenie Stawrew i Zycie Osiej za możliwość rozwoju w duchu tradycji regionalnej, paniom  wychowawczyniom Beacie Romanek i Elżbiecie Bystrzyckiej za przygotowanie dzieci do występu, pani choreograf Monice Pacek za pomoc przy realizacji projektu, a przede wszystkim występującym przedszkolakom za piękny występ .

Podziękowania także należą się paniom: Beacie Guz, Agnieszce Woźniak, Katarzynie Dziedzic, Beacie Ciołek oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do tak pięknej uroczystości.

Rodzice

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE