Reklama

II LO promuje Sprawiedliwy Handel

Opublikowano:
Autor:

II LO promuje Sprawiedliwy Handel - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura II  Liceum Ogólnokształcące od ubiegłego roku uczestniczy w międzynarodowym projekcie "Sprawiedliwi, aktywni, świadomi – Szkoły Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu".

Celem projektu, który w II LO koordynuje nauczycielka podstaw przedsiębiorczości Elżbieta Mizio, jest promowanie Sprawiedliwego Handlu (ang. Fair Trade), podniesienie wiedzy na temat warunków pracy w krajach Południa, kształtowanie świadomości konsumenckiej i postaw obywatelskich, aktywizacja dzieci i młodzieży oraz samorządów i społeczności uczniowskich do działań na rzecz sprawiedliwszego świata i odpowiedzialnej konsumpcji.

W listopadzie II LO przyłączyło się do działań w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej (TEG) - corocznej międzynarodowej akcji edukacyjnej organizowanej w celu zwrócenia uwagi Europejczyków na problemy o charakterze globalnym. TEG odbywa się pod patronatem Europejskiego Centrum na Rzecz Współzależności i Solidarności Światowej (Centrum Północ-Południe) Rady Europy.

Przygotowania do Tygodnia Edukacji Globalnej II LO rozpoczęło od włączenia się w akcję pt. "Stop nieuczciwym praktykom handlowym. Tak dla sprawiedliwych owoców!" Ideą przedsięwzięcia jest apel o świadome wybieranie owoców, jakie kupujemy. Sieci supermarketów nadużywają swojej siły, naciskając na dostawców, aby utrzymywali koszty na bardzo niskim poziomie oraz przerzucając ryzyko ma słabszych partnerów biznesowych. W obliczu tych nieuczciwych praktyk rolnicy zmuszeni są spełniać żądania kupujących od nich supermarketów oraz pracują w nadgodzinach, za niską stawkę. Apel o poparcie regulacji unijnych, które położą kres niesprawiedliwemu traktowaniu rolników, a także konsumentów, spotkał się z ogromnym poparciem uczniów II LO.

W listopadzie II LO gościło pana Michała Wolnego, ekologa, specjalistę od spraw sprawiedliwego handlu, który przeprowadził zajęcia dla młodzieży, dotyczące zagadnienia Fair Trade, problemów globalnego południa czy niewolniczej pracy. W trakcie spotkania specjalista przybliżył zarys historyczny ruchu społecznego Fair Trade i wskazał, w jaki sposób społeczność szkoły czy miasta może włączyć się w propagowanie tych idei. Prowadzący przedstawił również zasady certyfikowania produktów sprawiedliwego handlu i sposoby szukania ich w sklepach. Uczniowie po obejrzeniu prezentacji oraz wysłuchaniu ciekawej prelekcji, wzięli udział w warsztatach, podczas których mogli wcielić się w pośredników handlowych.

14 grudnia uczniowie II LO przeprowadzili również akcję promującą produkty fairtradowe. Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. To czas, kiedy przygotowujemy świąteczne wypieki oraz chętnie obdarzamy bliskich prezentami. Młodzież przygotowała słodki poczęstunek dla społeczności II LO, wykorzystując do tego produkty fairtradowe, np. kakao, cukier, czekoladę, masło orzechowe itp. Uczniowie zachęcali do tego, aby na prezenty dla najbliższych wybierać np. kawę czy herbatę fair, dlatego przygotowali degustację tych napojów. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem i poparciem społeczności II LO.

Od początku udziału w projekcie uczniowie II LO prowadzą blog poświęcony tematyce Sprawiedliwego Handlu i na facebooku zachęcają do tego, byśmy byli Fair Trade. Przekonują, że Sprawiedliwy Handel naprawdę zmienia rzeczywistość.

AO

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE