Tegoroczne hasło Festiwalu nosi nazwę: "Nauka - pomiędzy tradycją a współczesnością". Swoje spotkanie z nauką uczniowie rozpoczęli od wykładu „Mechanizmy obronne i ochronne mózgowia", który odbył się na Uniwersytecie Przyrodniczym. Podczas wykładu dowiedzieli się, czym jest mózgowie, jakie pełni funkcje oraz w jaki sposób jest chronione. Każdy z uczestników mógł osobiście obserwować w mikroskopie świetlnym barwne preparaty histologiczne oraz dokonywać ich strukturalnej analizy.
W dalszej części udali się na Wydział Chemii UMCS-u, gdzie uczestniczyli w pokazie „Fotonika- Lubelska specjalizacja". Miał on na celu pokazanie lubelskiej specjalizacji, która łączy dokonania optyki, elektroniki i informatyki dla opracowywania innowacyjnych technologii, technik i urządzeń wykorzystujących promieniowanie elektromagnetyczne z wyjątkiem radiowego do przetworzenia informacji. Mieli także możliwość zaobserwowania, w jaki sposób powstaje światłowód wykorzystywany w telekomunikacji.
Ostatni wykład, nosił tytuł „Kolorowy świat roślin" i został przeprowadzony na Uniwersytecie Przyrodniczym. W ramach niego uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się dlaczego jesienią liście zmieniają swoje zabarwienie oraz samodzielnie rozdzielać grupy barwników roślin, co zobrazowało, że oprócz zielonych chlorofili w liściach znajdują się też inne barwniki. Brali również udział w eksperymencie zmieniając pH roztworu - barwę antocyjanów wyizolowanych liści. Niektórym z licealistów udało się uzyskać wszystkie kolory tęczy.
Ten dzień pokazał nam, że nie wszystko można zobaczyć gołym okiem i warto sięgać w głąb nauki - mówią uczniowie II LO.