Reklama

Generał Świerczewski przyjechał do Kozłówki

Opublikowano:
Autor:

Generał Świerczewski przyjechał do Kozłówki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Generał Karol Świerczewski był jedną z najbardziej czczonych postaci w okresie PRL. Teraz musi się zadowolić Galerią Socrealizmu w Kozłówce.

Powiększa się kolekcja pomników prezentowana w ekspozycji plenerowej przy Galerii Socrealizmu Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Najnowszy obiekt dotrarł do Kozłówki we wtorek 6 października. Mowa o blisko 12. tonowym granitowym monumencie dedykowanym generałowi Karolowi Świerczewskiemu „Walterowi”. Wykonany w warszawskiej pracowni znanego polskiego rzeźbiarza Alfonsa Karnego, był pierwotnie usytuowany na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, której gen. Świerczewski patronował w latach 1949–1990.

W czerwcu 1990 roku Sejm RP przywrócił warszawskiej uczelni historyczną nazwę (z 1938 roku): Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, zaś monument ze Świerczewskim zdemontowano i złożono na zapleczu uczelni. W ubiegłym roku władze AWF zaproponowały naszemu Muzeum jego przekazanie. Po wykonaniu niezbędnych prac budowlanych i konserwatorskich pomnik stanie w Kozłówce obok innych postaci historycznych z czasów PRL-u.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE