Reklama

Reklama

Festiwal Śladami Singera zawita do Kocka i Lubartowa

Opublikowano: 15 lipca 2021 20:27
Autor: | Zdjęcie: UM w Kocku/Archiwum

Festiwal Śladami Singera zawita do Kocka i Lubartowa - Zdjęcie główne

Po raz kolejny festiwal zawita do Kocka | foto UM w Kocku/Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura W ramach festiwalu grupa artystów odwiedza miasta i miasteczka Lubelszczyzny, o których pisał Isaac Bashevis Singer, noblista - autor m.in. "Sztukmistrza z Lublina". Artyści zawitają również do Kocka i Lubartowa.

Reklama

Artystyczne widowiska z elementami teatru, cyrku, tańca, fire show i muzyki przywołują postaci literackich bohaterów Singera, a wraz z nim zapomniany świat przedwojennego sztetl. Unikalne autorskie spektakle gromadzą setki mieszkańców, budząc w nich zainteresowanie literaturą i lokalną historią.

Najpierw - 18 i 19 lipca (niedziela i poniedziałek) - festiwal zawita do Kocka, a w kolejnych dwóch dniach - 20 i 21 lipca (wtorek i środa) - artyści przyjadą do Lubartowa. Pierwszego dnia imprezy w danym mieście uczestnicy będą mogli zobaczyć plenerową instalację artystyczną i spektakl literacko-muzyczny. Drugi dzień będzie stał pod znakiem projekcji spektaklu teatralnego i spektaklu cyrkowo-teatralnego w plenerze. Na wszystkie wydarzenie wstęp jest wolny.

Isaac Bashevis Singer

Wybitny pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla, urodził się 14 lipca 1904 roku w Leoncinie pod Warszawą jako Icchok Zynger. Był synem rabina. Większość swoich utworów napisał w języku jidysz.

PROGRAM FESTIWALU W KOCKU

DZIEŃ I (18 LIPCA - niedziela)
Godz. 17 - 20: Plenerowa instalacja artystyczna "Singer contra Singer", połączona z promocją Gazety Festiwalowej "Sztukmistrz Kocki". Elementem instalacji jest projekcja filmu dokumentalnego pt. "Warszawa - pejzaż z Singerem" (scenariusz i reżyseria: Adam Kinaszewski i Henryka Dobosz) opowiadający poprzez postać pisarza losy Żydów na ziemiach polskich. Produkcja z archiwum TVP.
MIEJSCE: Plac Anny Jabłonowskiej

Godz. 20 - 21: Spektakl literacko-muzyczny "Opowieści z Nocy". Relacje świadków Zagłady zestawione z wierszem poety Jakova Glatsztejna "Lublinie, moje święte żydowskie miasto" prezentowane z wykonywaną na żywo oryginalną muzyką. Po spektaklu spotkanie i rozmowa z jego wykonawcami. Występują: Witold Dąbrowski, Robert Brzozowski (kontrabas), Marian Pędzisz (altówka). Reżyseria: Tomasz Pietrasiewicz
MIEJSCE: Dom Kultury, ul. Apteczna 4

DZIEŃ II (19 LIPCA - poniedziałek)
Godz. 11: Projekcja telewizyjnej adaptacji spektaklu teatralnego "Opowiadania dla dzieci". Spektakl w reż. Piotra Cieplaka zrealizowano w Teatrze Narodowym w Warszawie. Osiem opowiadań, które przenoszą nas z Nowego Jorku w czas biblijny, a potem do mitycznego Chełma i tworzą świat, w którym możliwe są zabawa, czułość i cud. Produkcja z archiwum TVP.
MIEJSCE: Dom Kultury, ul. Apteczna 4

Godz. 20: „Przyjaciele Sztukmistrza” - spektakl plenerowy w wykonaniu artystów Fundacji Sztukmistrze (żonglerka, akrobatyka, akrobatyka powietrzna, teatr fizyczny, fire show). Spektakl cyrkowo-teatralny inspirowany prozą Singera,  przygotowany specjalnie na tegoroczną edycję festiwalu. Zagrany pół żartem pół serio, tak jak zwykł pisać Noblista. Reżyseria: Arkadiusz Ziętek i Zespół.
MIEJSCE: Plac Anny Jabłonowskiej

W razie niekorzystnej pogody program będzie realizowany w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Marcina Stępnia.

PROGRAM FESTIWALU W LUBARTOWIE

DZIEŃ I (20 LIPCA – wtorek)
Godz. 17 – 20: Plenerowa instalacja artystyczna „Singer contra Singer”, połączona z promocją Gazety Festiwalowej „Sztukmistrz Lubartowski”. Elementem instalacji jest projekcja filmu dokumentalnego pt. „Warszawa – pejzaż z Singerem” (scenariusz i reżyseria: Adam Kinaszewski i Henryka Dobosz) opowiadający poprzez postać pisarza losy Żydów na Ziemiach Polskich. Produkcja z archiwum TVP.
MIEJSCE: Rynek II

Godz. 20: Czytanie performatywne dramatu „Gość Inność – czyli bajki nowe”. Spektakl, który swoją premierę miał w lutym 2020 roku w II Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Firleja w Lubartowie, porusza temat uchodźców i szeroko pojętej „inności”. Bajka i cała baśniowa otoczka pozostawia pouczenie, stając się tekstem nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla dorosłych. Scenariusz i reżyseria: Agnieszka Guz

Godz. 21: Spektakl literacko-muzyczny „Opowieści z Nocy”. Relacje świadków Zagłady zestawione z wierszem poety Jakova Glatsztejna „Lublinie, moje święte żydowskie miasto” prezentowane z wykonywaną na żywo oryginalną muzyką. Po spektaklu spotkanie i rozmowa z jego wykonawcami. Występują: Witold Dąbrowski, Robert Brzozowski (kontrabas), Marian Pędzisz (altówka). Reżyseria: Tomasz Pietrasiewicz
MIEJSCE: Lubartowski Ośrodek Kultury (sala widowiskowa)

DZIEŃ II (21 LIPCA – środa)
Godz. 9: Projekcja telewizyjnej adaptacji spektaklu teatralnego „Opowiadania dla dzieci”. Spektakl w reż. Piotra Cieplaka zrealizowano w Teatrze Narodowym w Warszawie. Osiem opowiadań, które przenoszą nas z Nowego Jorku w czas biblijny, a potem do mitycznego Chełma i tworzą świat, w którym możliwe są zabawa, czułość i cud. Produkcja z archiwum TVP.
MIEJSCE: Lubartowski Ośrodek Kultury
godz. 20. 00 – „Przyjaciele Sztukmistrza” – spektakl plenerowy w wykonaniu artystów Fundacji Sztukmistrze (żonglerka, akrobatyka, akrobatyka powietrzna, teatr fizyczny, fire show). Spektakl cyrkowo-teatralny inspirowany prozą Singera, przygotowany specjalnie na tegoroczną edycję festiwalu. Zagrany pół żartem pół serio, tak jak zwykł pisać Noblista. Reżyseria: Arkadiusz Ziętek i Zespół.
MIEJSCE: Rynek II

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.