Reklama

Dyrektor Kozłówki doceniona

Opublikowano:
Autor:

Dyrektor Kozłówki doceniona - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Anna Fic-Lazor znalazła się w składzie Rady Krajowego Centrum Badań nad Dziedzictwem.

Znaleźli się w niej także: Janusz Czop,

Zastępca Dyrektora ds. Konserwacji i przechowywania zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Marek Rogowski, Główny specjalista ds. konserwacji i technologii w muzeach z Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, dr hab. Barbara Wagner

z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego i Centrum Nauk Biologiczno Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Barbara Łydżba-Kopczyńska

Kierownik LANBOZ w Muzeum Narodowym w Krakowie. Spotkanie Rady odbędzie się dziś w Krakowie.

Krajowe Centrum Badań nad Dziedzictwem zostało powołane z inicjatywy Muzeum Narodowego w Krakowie (MNK) i Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Utworzono je na bazie działającego od 11 lat przy MNK Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych (LANBOZ).

Do tej pory krakowskie laboratorium świadczyło usługi odpłatnie, teraz muzea, mające statut uzgodniony z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego będą mogły starać się o wykonanie badań, finansowanych w znacznej części z budżetu Centrum.

Krajowe Centrum Badań nad Dziedzictwem będzie prowadzić: bezinwazyjne badania technologiczne obiektów, przygotowywać strategię ochrony dzieł sztuki na podstawie dokumentacji dotyczącej stanu ich zachowania oraz sporządzać interdyscyplinarne ekspertyzy. Centrum będzie współpracowało ze specjalistami z polskich uczelni i instytucji.

W połowie listopada ogłoszony zostanie nabór wniosków na 2016 r., a o tym, które będą realizowane zdecyduje grupa ekspertów z Rady Naukowej. Badania mogą być prowadzone w krakowskim laboratorium lub w przypadku szczególnie cennych i wrażliwych obiektów w placówce muzealnej.

Specjaliści z Krajowego Centrum Badań nad Dziedzictwem poza dziełami z Zamku Królewskiego na Wawelu zajmowali się już m.in. rękopisem "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza i rękopisem Juliusza Słowackiego ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu oraz obrazem "Gra w szachy" Sofonisby Anguissoli z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Pretekstem do spotkania w Krakowie jest słynny tryptyk "Sąd Ostateczny" z warsztatu Hieronima Boscha, znajdujący się na Wawelu.

Specjaliści wykonują też dokumentację fotograficzną dzieła Sandra Botticellego "Madonna z Dzieciątkiem i Aniołami" oraz badania poddawanego właśnie konserwacji obrazu „Alegoria miłości” z warsztatu Parysa Bordone.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE