Reklama

Czwarte ognisko ptasiej grypy. Zagazują perliczki

Opublikowano:
Autor:

Czwarte ognisko ptasiej grypy. Zagazują perliczki - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Jest już czwarte ognisko ptasiej grypy w gminie Uścimów. Tym razem chorobę wykryto na fermie, gdzie znajduje się około 13 tys. perliczek. Służby rozpoczęły już gazowanie drobiu. Tymczasem odwołano lekcje w szkole w Starym Uścimowie.

Pierwszy przypadek ptasiej grypy - bardzo zjadliwego wirusa H5N8 - odnotowano 31 grudnia. Wtedy służby weterynaryjne otrzymały wyniki badań indyków z jednej z ferm w miejscowości Stary Uścimów w gminie Uścimów.
Okazuje się, że zaraza rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie - 2 stycznia potwierdzono czwarte ognisko ptasiej grypy w czwartym gospodarstwie w niewielkiej miejscowości. Straty są ogromne, bo teren ten to drobiarskie zagłębie.
- Padło w sumie około 40 tys. sztuk drobiu. Kolejne 60 tys. sztuk należy wybić - powiedział Wspólnocie w czwartek Paweł Piotrowski, lubelski wojewódzki lekarz weterynarii.
Wybiciu, za pośrednictwem zagazowania, zostanie poddany cały drób z gospodarstw znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie ferm, na których pojawiły się ogniska choroby.
- To kilkanaście kurników na odcinku około 200 metrów - precyzuje Paweł Piotrowski.
W Szkole Podstawowej w Starym Uścimowie odwołano lekcje. "W związku z wykryciem w Starym Uścimowie wysoce zjadliwej grypy ptaków, która może zagrozić także zdrowiu ludzi (...) zawieszone zostają zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Starym Uścimowie w dniach od 7 stycznia do 10 stycznia 2020 roku włącznie" - informuje w komunikacie dyrektor placówki.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE