Reklama

Czterdziestolecie szkolnictwa górniczego w Ostrowie Lubelskim

Opublikowano:
Autor:

Czterdziestolecie szkolnictwa górniczego w Ostrowie Lubelskim - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Tuż przed Barbórką, świętem górników, Zespół Szkół w Ostrowie Lubelskim obchodził jubileusz 40-lecia szkolnictwa górniczego. W prawie pięćdziesięcioletniej historii szkoły to etap imponujący.

Początki edukacji górniczej wiązały się z powstaniem na Lubelszczyźnie   Zagłębia Węglowego. Wówczas powołano do życia szkoły górnicze w Lublinie, Piaskach, Chełmie i Ostrowie Lubelskim, z których tylko ta ostatnia funkcjonuje do dziś. Co prawda, obecnie uczniowie i słuchacze Zespołu Szkół zdobywają kwalifikacje również w innych zawodach, ale w świadomości mieszkańców miasteczka  i okolic placówka nadal pozostaje „szkołą górniczą”.

Od roku 1975 losy placówki były ściśle splecione z losami kopalni w Bogdance, która przez ponad dwie dekady sprawowała patronat nad szkołą, zapewniając jej prawidłowe funkcjonowanie. Wielu absolwentów Zespołu Szkół znalazło zatrudnienie na stanowiskach górniczych, w dozorze i administracji kopalni. Mimo zmian administracyjnych i ekonomicznych kopalnia do dziś pozostaje ważnym partnerem szkoły.

Podczas jubileuszowej uroczystości 27 listopada 2015 roku, którą otworzył dyrektor Krzysztof Wąsala, nie zabrakło więc czarnych górniczych mundurów i kolorowych pióropuszy. Nie zawiedli przedstawiciele kopalni, wśród których dużą część stanowią absolwenci szkoły, a także członkowie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa na czele z wiceprezesem Januszem Cichowskim.

 Wśród gości znaleźli się: wicewojewoda lubelski Marian Starownik, lubelskiego kuratora oświaty reprezentowała Aleksandra Sępoch, przybyli również: starosta lubartowski Fryderyk Puła, wicestarosta Kazimierz Sysiak, kierownik wydziału oświaty Krzysztof Krupa oraz przedstawiciele rady powiatu.  Obecnością swoją zaszczycili szkołę także: dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Ryszard Smerdel, reprezentant Komendy Powiatowej PSP w Lubartowie Krzysztof Romanek, burmistrz Ostrowa Lubelskiego Józef Gruszczyk, prezes Banku Spółdzielczego w Lubartowie Władysław Mikucewicz oraz dyrektor oddziału w Ostrowie Lubelskim Elżbieta Rutkowska. Licznie przybyli dyrektorzy szkół, placówek kulturalno-oświatowych i instytucji  z terenu powiatu i gminy.

Oprawę muzyczną czterdziestolecia zapewniła dęta orkiestra LW „Bogdanka” pod batutą Romana Kurzempy wypełniając salę potężnym brzmieniem górniczych pieśni. Były kwiaty, upominki, mnóstwo wspomnień i wzruszeń. Aplauzem powitano nauczycieli emerytów, którzy w Ostrowie rozpoczynali swoją drogę zawodową i z sentymentem wspominali spędzone tu lata. Duże zainteresowanie wśród uczniów i gości wzbudziła wystawa fotografii, na których utrwalono wydarzenia z życia szkoły od 1975 roku aż po czasy współczesne, a także okraszona anegdotami prezentacja historii szkoły.

Jubileusz stał się okazją do odznaczenia i nagrodzenia szczególnie zasłużonych dla edukacji zawodowej.

Nagrodę starosty lubartowskiego otrzymali: dyrektor Krzysztof Wąsala oraz wieloletni nauczyciel przedmiotów zawodowych Antoni Ścisłowski.

Dyrektor wyróżnił  wieloletnich nauczycieli: Alinę Fic, Romana Mierza, Jerzego Madyniaka, Tadeusza Korzana, Krzysztofa Szymanka,  Henryka Szypłowskiego, Andrzeja Słowika i Zenona Dziocha. Wyraził również podziękowania swoim poprzednikom Ryszardowi Głuchowskiemu i Ryszardowi Smerdlowi za wieloletni wkład pracy na rzecz rozwoju szkolnictwa górniczego. Zespół Szkół został uhonorowany Medalem Wojewody Lubelskiego.

Ważnym elementem  uroczystości stało się widowisko  „Skok przez skórę”, czyli symboliczne przyjęcie Młodych Lisów do braci górniczej.

Tradycja ta jest pięknym, starym obyczajem górniczo-hutniczym celebrowanym w dniu św. Barbary. Skóra, zwana inaczej łatą, to ważna część ubioru roboczego zarówno górnika, jak i hutnika. Hutnicy zabezpieczali w ten sposób ciało przed urazami mechanicznymi, odpryskami węgla, iskier czy żużlu, natomiast górnicy podkładali ją pod kolana, gdy przyszło im pracować w pozycji klęczącej, okrywali się nią, gdy ze stropu lała się woda, siedzieli na niej przy posiłku; również na niej dokonywana była wypłata. Dlatego skóra stała się symboliczną przeszkodą, jaką należy pokonać, by zostać przyjętym do braci górniczo-hutniczej. Mianowanie na górnika było zawsze aktem uroczystym i odbywało się w gospodzie na szychcie piwnej.

Inscenizację „Skoku przez skórę” przygotował nauczyciel przedmiotów górniczych i absolwent  szkoły Zenon Dzioch.  Adepci, doprowadzeni w śpiewnym korowodzie przez Lis Majora przed oblicze Mistrza i Starych Strzech, wykonali symboliczny skok przez skórę, po czym zostali pasowani na górników. Przypieczętowaniem aktu przyjęcia stał się wpis do Księgi Gwareckiej oraz wspólne odśpiewanie hymnu górniczego. Uczniowie czwartych klas technikum i trzeciej klasy zasadniczej szkoły zawodowej znają obrzęd pasowania z poprzednich lat, gdy ich starsi koledzy „wstępowali do górniczego stanu” podczas akademii barbórkowych.  Mimo to,  w trakcie inscenizacji wydawali się bardzo przejęci i wzruszeni. Formuła „Bądź nam druhem i przyjacielem” - to wyraz wyjątkowej solidarności górniczej braci. Zawód górniczy ma bardzo bogate tradycje i obrzędy, które w Zespole Szkół starannie się pielęgnuje i objaśnia już od czterdziestu lat. Górnikom zawsze życzy się tyle wyjazdów na powierzchnię, ile zjazdów pod ziemię… Uczniowie wiedzą, że mimo stosowania nowoczesnych technologii i zaawansowanych środków bezpieczeństwa, praca w kopalni nadal jest trudna, niebezpieczna i wymagająca odpowiedzialności za innych.

W takcie uroczystości na ręce dyrektora przybyli goście złożyli  życzenia pomyślności, realizacji zamierzeń i planów w ciągu kolejnych czterdziestu lat.

Był czas, by podziękować  sponsorom jubileuszu i partnerom szkoły, należą do nich:

Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A., RG Bogdanka sp. z o.o., PRG Linter S.A., BS w Lubartowie, Metalex Paprocki, Masarnia z ubojnią Tadeusz Harasim, Zakład Remontowo-Budowlany Alicja Jedut, Gizet Sp.j., Zakład Przetwórstwa Mięsnego, F.H.U. Falko, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Ostrowie Lubelskim.

Rok 2015 pozostanie w pamięci jako wyjątkowy, gdyż związany z jubileuszem 40-lecia szkolnictwa górniczego w Zespole Szkół w Ostrowie Lubelskim.  Następny jubileusz, połączony ze zjazdem absolwentów, już w roku 2017, gdy szkoła będzie obchodziła półwiecze istnienia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE