Reklama

Bieg Jezior w nowej formule. Były starosta protestuje

Opublikowano:
Autor:

Bieg Jezior w nowej formule. Były starosta protestuje - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura W najbliższą sobotę wystartuje Bieg Jezior. W innej niż do tej pory formule. - To nie ma nic wspólnego z Biegiem Jezior, on został zlikwidowany - uważa Marian Starownik, były starostwa lubartowski. - Otwieramy plażę, stąd zmiany - odpowiada organizator.

Złamali trzy warunki

Tradycyjnie już na początku sierpnia w gminie Uścimów zostanie zorganizowany coroczny Bieg Jezior. Impreza odbędzie się już po raz 29. Głos w sprawie wydarzenia podczas ostatnich sesji Rady Powiatu zabierał Marian Starownik. To były starosta powiatu lubartowskiego i poseł na Sejm RP, a obecnie radny Polskiego Stronnictwa Ludowego, które jest obecnie w opozycji do rządzącej w powiecie koalicji Prawa i Sprawiedliwości i Koalicji Obywatelskiej. Samorządowiec na co dzień jest mieszkańcem gminy Uścimów. 

- Bieg Jezior to kontynuacja tego, co zapoczątkowano 28 lat temu. To nie ma nic wspólnego z Biegiem Jezior, on został zlikwidowany! - denerwował się Marian Starownik na forum na czerwcowej sesji Rady Powiatu. - Złamano trzy warunki. Po pierwsze, do tej pory to było zarezerwowane na trasie od Jeziora Łukcze do Jeziora Krasne. Po drugie, trasa będzie dłuższa. Po trzecie, bieg nie zostanie zorganizowany w niedzielę, tylko w sobotę po południu - wyjaśniał swoje stanowisko.

Jeszcze w maju radni powiatowi podejmowali uchwałę w sprawie współdziałania z gminą Uścimów przy organizacji XXIX Biegu Jezior. Główne postanowienie wynikające z tej uchwały to przekazanie przez Starostwo Powiatowe w Lubartowie 5 tys. zł na organizację imprezy. "Za" głosowali wszyscy obecni członkowie Rady Powiatu, czyli 19 osób. W tym Marian Starownik.

- Jeśli podejmowane są jakieś inicjatywy, to niech Zarząd Powiatu je dogłębnie przeanalizuje. Z czym mamy do czynienia? Ja czuję, że głosowałem i zabierałem głos nie na temat - zarzucał były starosta na czerwcowej sesji. 

Impreza pilotażowa

Organizatorem Biegu Jezior jest Urząd Gminy w Uścimowie. Szefuje mu Eliza Smoleń, która w jesiennych wyborach samorządowych zebrała więcej głosów m.in. od Stanisława Wołoszkiewicza, wójta startującego z list PSL-u, który sprawował rządy przez minioną kadencję. 

- Nie biorę pod uwagę zdania Mariana Starownika - powiedziała krótko, poproszona przez nas o komentarz do całej sprawy Eliza Smoleń. 

Wójt Uścimowa przyznaje, że doszło do zmian w koncepcji Biegu Jezior. 

- Jak sama nazwa wskazuje, to jest Bieg Jezior. A do tej pory uczestnicy biegali tylko wokół Jeziora Krasne. W tym roku będzie impreza pilotażowa, bowiem biegacze wystartują znad Jeziora Krasne, a meta będzie przy Jeziorze Maśluchowskim. Zmiana koncepcji wynika z tego, że chcemy połączyć bieg z otwarciem nowej plaży nad Jeziorem Maśluchowskim - wyjaśnia wójt gminy Uścimów. - Do tej pory bieg odbywał się w południe w niedzielę. A przez to często problemem był duży upał. Nie miało to dobrego wpływu na zdrowie uczestników imprezy. O potrzebie zmiany wypowiadali się też nasi radni. Ponadto, otwarcie plaży nad Jeziorem Maśluchowskim będzie połączone z festynem, który zakończy potańcówka. Warto wziąć pod uwagę, że uczestnicy imprezy będą mogli jeszcze po niej odpocząć w niedzielę, przed całym tygodniem pracy. Dotychczas wydarzenie kończyło się około godz. 18 w niedzielę, wszyscy się wtedy rozchodzili do domów. Chcemy to zmienić - dodaje Eliza Smoleń. 

Tegoroczny Bieg Jezior odbędzie się w najbliższą sobotę (3 sierpnia). Start o godz. 15 z miejscowości Krasne. Dorośli pobiegną trasą liczącą 6,5 km, dzieci i młodzież będą rywalizować na dystansie 2 km.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE