Reklama

ASF atakuje. Wybijają ponad 300 świń pod Niemcami!

Opublikowano:
Autor:

 ASF atakuje. Wybijają ponad 300 świń pod Niemcami! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura W miejscowości Dys w gminie Niemce służby weterynaryjne zlokalizowały ognisko ASF-u. Decyzja mogła być tylko jedna - wybicie całej hodowli. - To 342 sztuki trzody chlewnej - potwierdza Tomasz Brzana, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Lublinie.

Ognisko afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie w miejscowości, tuż przy drodze krajowej nr 19, potwierdzono we wtorek. W środę, 17 lipca, od rana na miejscu działa firma utylizacyjna. Urząd Gminy w Niemcach udostępnił koparkę, którą zabite zwierzęta zostaną załadowane na ciężarówkę.

 

Jednocześnie prace w gospodarstwie prowadzi firma zajmująca się dezynfekcją, na wjeździe na posesję rozłożona została mata dezynfekcyjna. Wstęp mają tu tylko właściciele i upoważnieni pracownicy służb. Nad przebiegiem akcji czuwają policjanci. 

 
- Wybijemy 338 sztuk trzody chlewnej. Sześć świń już padło wcześniej - wylicza Tomasz Brzana. 
Zwierzęta najpierw są ogłuszane prądem za pośrednictwem kleszczy, później uśmiercane uderzeniem w łeb za pomocą pistoletu do uboju.
 
 
To pierwsze w historii ognisko ASF na terenie gminy Niemce. Przedstawiciele służb nie są w stanie jeszcze wskazać konkretnej przyczyny powstania ogniska w gospodarstwie w Dysie.
 
 
- W odległości około 1,5 km od tego gospodarstwa znaleziono padłego dzika, u którego stwierdzono obecność wirusa, więc dziki są głównym podejrzanym, jeśli chodzi o roznoszenie choroby. Pozostaje tylko kwestia tego, jak ASF dostał się do gospodarstwa - mówi zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Lublinie.
 
 
Wkrótce wojewoda wyda decyzję o ustanowieniu strefy zapowietrzonej w promieni 3 km od ogniska ASF, w promieniu kolejnych 7 km ustanowiony zostanie obszar zagrożony.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE