Reklama

Arcybiskup lubelski u św. Anny

Opublikowano:
Autor:

Arcybiskup lubelski u św. Anny - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura 280 lat od konsekracji kościoła św. Anny, 200 lat dekanatu lubartowskiego, 15 lat od koronacji obrazu św. Anny, 10 lat od wyniesienia kościoła do godności bazyliki mniejszej - to rocznice, które parafia św. Anny w Lubartowie obchodzi w tym roku.

Główne uroczystości odbyły się 26 lipca. Sumę odpustową o godz. 11 odprawiał arcybiskup lubelski Stanisław Budzik. W wygłoszonej homilii nawiązał do obchodoznych rocznic.

- Obraz świętej Anny, dzieło flamandzkiego malarza, był czczony już w poprzednim kościele, jeszcze drewnianym. Obecny kościół był zbudowany w latach 1733 - 1738 przez Pawła Fontanę, architekta, kórego świątynie są m.in. na Wołyniu, w Lublinie. Książę Paweł Karol Sanguszko musiał być wielkim czczicielem św. Anny, skoro sfinasował tę światynię. Budowę zakończono 280 lat temu. W tym samym roku świątynia została konsekrowana. Tego aktu dokonał biskup żmudzki Józefat Michał Karp za zezwoleniem biskupa krakowskiego. Na rocznicę konsekracji wyznaczył siedemnastą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego. Dwieście lat temu powstał dekanat lubartowski - mówił arcybiskup Stanisław Budzik.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE