Reklama

440 lat lubartowskiego rzemiosła

Opublikowano:
Autor:

440 lat lubartowskiego rzemiosła - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura - W domu mojego dziadka w 1916 r. odbyło się zebranie założycielskie Spółdzielni Spożywców Jedność - mówił Wiesław Stępiński na otwarciu wystawy poświęconej historii lubartowskiego rzemiosła. To pierwsza wystawa w Muzeum Ziemi Lubartowskiej.

Na wystawie zgromadzono pamiątki związane z działalnością lubartowskich rzemieślników. Są sztandary cechowe, dokumenty, zdjęcia. Można oglądać także narzędzia używane przez rzemieślników w okresie międzywojennym i po wojnie.

Rzemieślnicy odgrywali bardzo ważną rolę w dziejach Lubartowa. Byli rajcami, burmistrzami. Na cmentarzu, naprzeciw pomnika "Uskoka", jest nagrobek Franciszka Charęzińskiego z napisem: Starszy cechu szewców, radny miasta Lubartów.  O wadze rzemieślników świadczą nazwy ulic: Browarna, dzisiaj Partyzancka, Stolarska - dzisiaj 11 Listopada, Browarna - istniejąca do dzisiaj

- mówił Wiesław Stępiński na otwarciu wystawy.

Po raz pierwszy zaprezentowano oficjalnie zmodyfikowaną wystawę stałą "Z przeszłości Lubartowa". To debiut Muzeum Ziemi Lubartowskiej - do tej pory istniało ono jako Muzeum Regionalne, podlegające Muzeum Lubelskiemu. Zostało jednak przejęte przez lubartowski samorząd.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE