Cały program ma być zakończony za jednym podejściem. Lokale będą wykończone "pod klucz" - tzn. gotowe do zamieszkania. Mieszkania powstaną przede wszystkim z myślą o wynajmie, z dojściem do własności lokalu po 25 latach najmu.
Rządowe propozycje z górnej półki
Według informacji podanej na stronie Urzędu Miasta, osoby zainteresowane pozyskaniem mieszkania z programu będą musiały płacić regularnie czynsz w wysokości 15 zł/mkw. oraz ponosić koszty eksploatacji mieszkania.
Jednak według projektu rozporządzenia Rady Ministrów, dotyczącego wysokości czynszów w programie "Mieszkanie Plus", przybliżona wartość czynszu dla województwa lubelskiego wynosi 35 zł/mkw. Sprawa programu "Mieszkanie Plus" interesuje radnych, którzy pytają o nią na sesjach Rady Miasta.
Radny Jacek Tomasiak był ciekawy, jak wygląda plan zagospodarowania terenu, na którym mają powstać mieszkania i jaki jest koszt uzbrojenia terenu. Chodziło mu o koszty budowy dróg dojazdowych, parkingów, placów zabaw. Radny powoływał się na kolejny dokument rządowy, dotyczący czynszu eksploatacyjnego.
- Koszty eksploatacji dla województwa lubelskiego według propozycji ministerialnych to 10 zł, jeśli zsumujemy to z ceną czynszu, daje to 45 zł mkw. - mówi.
Wnioski także po terminie
Według burmistrza, podawane kwoty są zawyżone.
- Jesteśmy w stałym kontakcie z BGK Nieruchomości. Mamy ocenę pozytywną dla koncepcji budowy tego naszego przedsięwzięcia. Mamy szacowane koszty tego przedsięwzięcia. O ostatecznej kwocie zadecyduje przetarg - mówił burmistrz Janusz Bodziacki.
Wnioski do programu "Mieszkanie Plus" można było w Lubartowie składać do 16 października. Do tej daty wpłynęły 174 wnioski. Przyjmowano je także po tej dacie. Ogółem wpłynęły 183 wnioski.
Po rozmowie z przedstawicielami banku burmistrz podtrzymuje zdanie, że kwoty podawane w dokumentach rządowych są zbyt wysokie.
- O wysokości czynszu zadecyduje przetarg, ale prawdopodobnie będzie to kwota 17 - 18 zł/mkw. - mówi burmistrz Bodziacki.