Reklama

11 listopada w Gimnazjum nr 2

Opublikowano:
Autor:

11 listopada w Gimnazjum nr 2 - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Są takie daty w dziejach Polski, które na zawsze wpisały się w pamięć potomnych. Taka data to 11 listopada 1918 roku. Tego dnia, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niezależność polityczną – wróciła na mapy świata. Podniosłą rolę w tym wydarzeniu odegrał przywódca Legionów - Józef Piłsudski.

Pamięć i szacunek dla przeszłości ojczyzny dla społeczności szkolnej Gimnazjum nr 2 w Lubartowie zawsze są szczególnie ważne. W dniu 10 listopada 2015r. został zaprezentowany program artystyczny, w którym uczniowie przygotowani przez panie Barbarę Kukier i Kingę Kasprzak oraz pana Jacka Grykałowskiego oddali hołd Polakom walczącym za ojczyznę oraz wyrazili swoją wdzięczność i podziw dla tych, którzy poświęcili życie, aby Polska mogła istnieć. Oprawę plastyczną przygotował pan Roman Denisiuk.

W bieżącym roku, już po raz dziesiąty, zaprezentowaliśmy część artystyczną pensjonariuszkom Ośrodka Pomocy Społecznej w Jadwinowie. Na twarzach wielu osób pojawiło się wzruszenie, a jednocześnie radość z możliwości przeżycia tego święta wspólnie z młodzieżą naszego gimnazjum.

Ze szkolnej sceny zabrzmiały słowa okolicznościowej poezji w przepięknej interpretacji aktorskiej. Teksty te przybliżyły widzom treści historyczne, ale przede wszystkim wywołały niezwykły nastrój zadumy i refleksji.

Wiele uwagi poświęcono Józefowi Piłsudskiemu, gdyż w 2015 roku minęła 80. rocznica jego śmierci. Był to człowiek niezwykły – najskuteczniejszy polityk w dziejach Polski, charyzmatyczny przywódca, samorodny talent wojskowy. W programie pojawiły się archiwalne nagrania – fragmenty przemówień Marszałka Piłsudskiego – skierowane do żołnierzy, które zagrzewały ich do bezkompromisowej walki za ojczyznę. Pamięć o nim wciąż żyje i żyć będzie – jest to nasze zobowiązanie wobec jego zasług oraz postawy wobec ojczyzny.

Dopełnieniem ważnego przesłania płynącego ze sceny, stały się pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru szkolnego oraz solistów. Można było wysłuchać pięknych interpretacji znanych utworów muzycznych wzmacniających ducha bojowego Polaków w trudnych momentach historycznych: ,,Mazurek Dąbrowskiego”, ,,Kwiaty polskie”, ,,Rota”, ,,Rozkwitały pąki białych róż”, ,,Pierwsza brygada”, ,,Piechota”, ,,Nadzieja”.

 

W tym dniu również przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zapalili znicze i złożyli wieńce pod tablicą upamiętniającą 27. Wołyńską Dywizję Piechoty AK, znajdującą się przy stacji PKP. Wieniec kwiatów złożony również został pod krzyżem znajdującym się przy stacji PKP. Następnie uczniowie Gimnazjum nr 2 wzięli udział w uroczystościach na cmentarzu parafialnym w Lubartowie, zaś 11 listopada, poczet sztandarowy Gimnazjum nr 2 brał udział w miejskich uroczystościach Narodowego Święta Niepodległości.

Poprzez udział w obchodach Święta Niepodległości oddaliśmy hołd tysiącom żołnierzy i powstańców, którzy walczyli o niepodległość Polski.

Wierzymy, że takie uroczystości inspirują nas do stawania się lepszym Polakiem i człowiekiem!

K. Kasprzak, A. Małecki

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE