Bartłomiej Michałowskiswoje prace wystawia w Lubartowie po raz pierwszy. Tematem wielu jego obrazów jest sztetl - prowincjonalne miasteczko żydowskie. Malarz zainteresował się także Lubartowem, gdzie przed II wojną światową Żydzi stanowili ponad 40 proc. mieszkańców.
Jak napisano w foldere wystawy: "Oto plac targowy na Rynku I zastawiony wozami konnymi...oto miejska synagoga z tłumem zmierzających do niej mieszkańców, oto uliczna zabudowa jedyna w swoim rodzaju, charakterystyczna dla Lubartowa. Ale jest w tych obrazach coś jeszcze...Akwarelowy Lubartów przemawia do nas swoistym kolorytem, atmosferą, tajemnicą. Nieco przymglony, senny pejzaż uliczek, znajomycj, a jakby nierzeczywistych, zaludnionych tłumem postaci nieokreślonych, zatartych, nieco anonimowych. Bardziej duchów niż ludzi, a jednak stale obecnych w tej nieistniejącej już rzeczywistości".
Dopełnieniem wystawy są zdjęcia żydowskich mieszkańców Lubartowa. Ekspozycja została otwarta dla uczczenia 80 - tej rocznicy akcji "Reinhardt" - preprowadzoznej przez Niemców eskterminacji Żydów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.