Reklama

Reklama

Warsztaty z ilustratorką książek w SP 3 w Lubartowie. Izabela Madeja pokazywała, jak tworzyć ilustracje (zdjęcia)

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje lubartowskie Na spotkaniu z ilustratorką Izabelą Madeją uczniowie SP 3 dowiedzieli się, jak powstają ilustracje do książek.

Reklama

 

19 maja 2022 roku, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa realizowanego przez bibliotekę szkolną, w Szkole Podstawowej nr 3 im. Piotra Firleja w Lubartowie odbyło się spotkanie autorskie. Gościem była ilustratorka książek pani Izabela Madeja. Tajniki zawodu ilustratora książek dla dzieci poznali uczniowie siedmiu klas czwartych podczas 2-godzinnych zajęć dla każdej z klas.

 

Pani Izabela Madeja współpracuje z wieloma wydawnictwami książek (m.in.: Akapit Press, Zielona Sowa), do chwili obecnej zilustrowała ok. 40 książek dla dzieci i młodzieży. Podziwialiśmy piękne i kolorowe ilustracje wykonane różnymi technikami plastycznymi. Pani Iza pokazała nam też szkicownik ze swoimi pomysłami, w którym wszystkie ilustracje wykonane były czarnym długopisem, jej ulubionym środkiem graficznym.

 

Na spotkaniu dowiedzieliśmy się, że ilustrowanie książek jest dość długotrwałym procesem. Po otrzymaniu od wydawcy scenariusza książki i przeczytaniu go, ilustrator obmyśla koncepcję graficzną całej książki i w końcu ją realizuje. Pani Iza Madeja w swojej pracy ilustratora używa tabletu graficznego. Każdą ilustrację rozpoczyna od narysowania szkiców, wybiera najefektowniejszą wersję i na końcu koloruje.

 

Druga godzina spotkania z panią Madeją upłynęła na warsztatach plastycznych. Każdy czwartoklasista wykonał kilka kadrów komiksu. Pani Iza przypomniała wszystkim, co powinno się znaleźć w komiksie (ilustracje, krótki tekst w dymkach). Tematyka komiksów była dowolna, niektórzy ilustrowali przeczytane ostatnio książki, inni puścili wodze fantazji. Najpierw powstawały szkice wykonane specjalnym cienkopisem, potem można było pokolorować swoje dzieła farbami. Wszystko to pod okiem profesjonalisty, który doradzał, jak lepiej i czytelniej wykonać swoją pracę. Piękne prace plastyczne powstałe podczas warsztatów stworzą jeden wspólny komiks klasowy.

 

Warsztaty zorganizowane zostały przez nauczycieli bibliotekarzy - panią Ewę Abramek i Kingę Grzelak. Potrzebne materiały do ich przeprowadzenia (farby i materiały biurowo-piśmiennicze) zostały zakupione w ramach NPRC.

Spotkanie z panią Izabelą Madeją odbywało się w bardzo sympatycznej atmosferze i sądząc po reakcjach dzieci, było bardzo interesujące.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy