Reklama

Reklama

W Kocku zbudują blok komunalny. Szesnaście nowych mieszkań

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W Kocku zbudują blok komunalny. Szesnaście nowych mieszkań - Zdjęcie główne

Blok ma stanąć przy al. Wojska Polskiego, pomiędzy blokiem spółdzielni (al. WP 28) a domem wielorodzinnym przy ul. Polnej 2 - słynnym Domem Cadyka

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje lubartowskie 2,6 mln zł dostała gmina Kock na budowę bloku komunalnego przy al. Wojska Polskiego. W środku będzie 16 mieszkań. Najpierw jednak trzeba wyburzyć kilka domów, w których aktualnie mieszkają najemcy.

Reklama

 

Kock jest jednym z tych samorządów, które otrzymały dofinansowanie z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Urząd Miejski wnioskował o trzy dotacje: jedną na komunalne budownictwo mieszkaniowe i dwie na remonty dróg: ul. Cmentarnej i drogi powiatowej przebiegającej przez Talczyn. Pieniądze udało się dostać tylko na pierwszy z projektów i to nie tyle, o ile ubiegali się urzędnicy - oczekiwali dotacji w wysokości 2,975 mln zł.
- I tak jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników naboru - podkreśla burmistrz Tomasz Futera.
Całkowity koszt inwestycji wstępnie szacowany jest na 3,5 mln zł. Ile to będzie kosztować, okaże się dopiero po przetargu, który wyłoni wykonawcę bloku.
- Reszta pieniędzy będzie pochodzić z budżetu naszej gminy. Mam jednak informacje, że planowany jest nabór wniosków na rządowe dofinansowanie wkładów własnych dla samorządów na budowę mieszkań komunalnych, nawet do połowy tych kosztów - zaznacza burmistrz Kocka.
 
 
Wyburzą dwa domy. "Muszą znaleźć sobie stancje"
Budynek ma mieć trzy kondygnacje i łączną powierzchnię ponad 800 mkw. Znajdzie się w nim 16 mieszkań o powierzchni od 29 do 58 mkw. Obiekt ma być ogrzewany gazem i  wyposażony w instalację fotowoltaiczną. Będzie też przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Blok ma stanąć przy al. Wojska Polskiego, pomiędzy blokiem spółdzielni (al. WP 28) a domem wielorodzinnym przy ul. Polnej 2 - słynnym Domem Cadyka. 
- Znajdują się tam obecnie dwa komunalne domy jednorodzinne, te nieruchomości należą do gminy. Rozmawialiśmy już z częścią najemców, poinformowaliśmy ich o tym, że nastąpi konieczność opuszczenia przez nich lokali. Jeden z nich nie przyszedł na spotkanie, poinformował natomiast, że jest oburzony sytuacją - przyznaje Tomasz Futera.
Co z osobami, które obecnie zajmują lokale we wspomnianych budynkach?
- Niestety, nie mamy mieszkań zastępczych. Będą musieli zatem znaleźć sobie stancje. Zaproponowaliśmy jednak, że gmina wyrówna im różnicę między wysokością obecnego czynszu komunalnego a czynszem na nowej stancji. Oczywiście w granicach rozsądku. Co więcej, po zakończeniu budowy, te osoby będą mogły wprowadzić się do mieszkań w nowym bloku - wyjaśnia burmistrz Kocka.
 
 
Mieszkanie dla młodych? Żeby nie uciekli
Do nowego bloku przy al. Wojska Polskiego będą mogli wprowadzić się mieszkańcy gminy Kock, którzy spełnią kryteria, m.in. dotyczące dochodów. Te nie są jednak jeszcze precyzyjnie określone. Mieszkania będzie przydzielać Urząd Miejski.
Niedawno gmina Kock zaadaptowała budynek po dawnej szkole w Annopolu na obiekt mieszkaniowy. Tam powstały jednak nie mieszkania komunalne, a socjalne.
- Tam kryteria przydzielenia mieszkania były znacznie ostrzejsze niż w przypadku planowanego bloku przy al. Wojska Polskiego. Tam zamieszkali podopieczni ośrodka pomocy społecznej - zaznacza Tomasz Futera. - Mam nadzieję, że do nowych mieszkań wprowadzi się co najmniej kilka młodych rodzin. A to zapobiegnie ich wyjazdowi z Kocka, czym choć w małym stopniu wpłyniemy na zmniejszanie się liczby mieszkańców - dodaje szef Urzędu Miejskiego w Kocku.
Ogłoszenie przetargu planowane jest na okres wakacyjny. Według wstępnych planów budowa ma się zakończyć na przełomie 2022 i 2023 roku

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy