reklama
reklama

Upamiętnili Żydów z Lubartowa. Biskup i marszałek na odsłonięciu tablicy pamiątkowej (zdjęcia, filmy)

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje lubartowskie- Kiedy byłem w Lubartowie wikarym w latach 1974 - 1975, poznałem kilka rodzin ocalonych, miałem też uczennicę z tego narodu. Wspaniali ludzie, oni reprezentowali 6 milionów Żydów zamordowanych przez Niemców - mówił ks. biskup Mieczysław Cisło podczas odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej lubartowskim Żydom pomordowanym przez Niemców w czasie akcji Reinhardt.
reklama

Tablicę pamiątkową odsłonięto dzisiaj na PMDK w Lubartowie. W uroczystości uczestniczyli m.in. marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, biskup Mieczysław Cisło, radny Sejmiku Wojewódzkiego Janusz Bodziacki, prof. Sabina Bober, kierownik Oddziału Upamiętniania Miejsc Martyrologii  Urzędu Marszałkowskiego, starosta lubartowski Jan Sławecki, wicestarosta Fryderyk Puła,  przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Kardasz, dyrektorzy szkół i jednostek podległych starostwu, ks. Andrzej Juźko.    

- Janusz Bodziacki powiedział mi, że przed wojną w Lubartowie mieszkało 4,5 tys. Żydów na 8 tys. mieszkańców. Chcę, żeby młodzież o tym pamiętała, że byliśmy wielonarodowym krajem, nikomu to nie przeszkadzało. Byliśmy tolerancyjni. Nie wszyscy kochaliśmy się, ale wszyscy się szanowali. Polscy Żydzi w Lubartowie byli 300 czy 400 lat. W tym wszystkim jest pewna idea i myśl: ta tablica ma zaświadczyć, że to nie Polacy mordowali Żydów, tylko Niemcy. Nie hitlerowcy, nie naziści, tylko Niemcy - powiedział marszałek Jarosław Stawiarski. 

reklama

Lubartowskich Żydów wspominał biskup Mieczysław Cisło. 

- Kiedy byłem w Lubartowie wikarym w latach 1974 - 1975,  poznałem kilka rodzin ocalonych, miałem też uczennicę z tego narodu. Wspaniali ludzie, oni reprezentowali 6 milionów Żydów zamordowanych przez Niemców - powiedział. 

Tablicę w Lubartowie odsłonięto w ramach  programu „Pamięć jest naszym obowiązkiem”, który jest upamiętnieniem 80. Rocznicy „Akcji Reinhardt”. Jego ideą jest umieszczenie 124 tablic z brązu w 124 miejscowościach województwa lubelskiego, w których przed wojną zamieszkiwali Żydzi. Będą one upamiętnieniem społeczności żydowskiej, która zginęła z rąk niemieckiego okupanta. Projekt realizowany jest z inicjatywy Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo