reklama
reklama

Święto Niepodległości w II LO w Lubartowie (zdjęcia)

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje lubartowskieUczniowie wysłuchali wierszy autorstwa poetów-żołnierzy Legionów Polskich oraz pieśni patriotycznych w wykonaniu solistów i chóru męskiego pod batutą pana Pawła Pasikowskiego.
reklama

8 listopada 2024 r. na kilka dni przed obchodami 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości społeczność II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja spotkała się w sali gimnastycznej, by uczcić pamięć przodków, którzy walczyli o niepodległość Ojczyzny, a wielu z nich poświęciło w tych zmaganiach swoje życie. Uczniowie wysłuchali wierszy autorstwa poetów-żołnierzy Legionów Polskich oraz pieśni patriotycznych w wykonaniu solistów i chóru męskiego pod batutą pana Pawła Pasikowskiego.

Wybuch Wielkiej Wojny – nazywanej dzisiaj I wojną światową, konfliktu, w którym zaczęły między sobą walczyć państwa zaborcze, był ziszczeniem marzeń pokoleń Polaków wznoszących modlitwy „o wojnę powszechną za wolność ludów”. Stwarzał nadzieję na podjęcie walki o odrodzenie wolnej Polski. Prowadziło to często do dramatycznych momentów, gdy Polacy zamieszkujący różne zabory byli zmuszeni do walki ze swoimi rodakami służącymi w mundurach innego zaborcy. Tę sytuację przypomnieli w swym występie uczniowie II LO. Zaznaczyli również ważny moment dziejowy, czyli możliwość tworzenia przez Polaków własnych narodowych formacji zbrojnych walczących u boku zmagających się mocarstw. Legiony Polskie stworzone przez Józefa Piłsudskiego, dzięki starciom z wojskami rosyjskimi, zyskiwały sławę i stawały się już wtedy częścią narodowego przekazu opowiadającego o drodze do niepodległości, którą Polacy mogli się cieszyć od 1918 roku.

reklama

Dzisiaj mamy świadomość, że wolność, poświęcenie i honor to wartości, które należy pielęgnować niezależnie od zmieniających się realiów życia. Tym, którzy z poświęceniem tworzyli nasze państwo, walczyli o jego niepodległość należy się szacunek i wdzięczna pamięć. Nie wolno nam zapomnieć, że wolność nie jest dana na zawsze, a cena, jaką zapłaciły za nią poprzednie pokolenia Polaków była bardzo wysoka.

11 listopada 2024 r. artyści z II LO zaprezentowali swój montaż słowno-muzyczny przed uroczystą Mszą Świętą odprawioną w intencji Ojczyzny w kościele p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Lubartowie. Występ chóru, solistów i recytatorów został nagrodzony gromkimi brawami.

reklama

Po mszy św. pan dyrektor Rafał Wrotkowski wygłosił Apel Poległych w trakcie składania wieńców przed pamiątkową tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego znajdującą się przy Klasztorze Ojców Kapucynów.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama