Reklama

Reklama

Starosta: Szpital stoi przed realną groźbą bankructwa. Dyrektor: Szpital nie zbankrutuje. Potrzebujemy tylko czasu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: DSM/Archiwum

Starosta: Szpital stoi przed realną groźbą bankructwa. Dyrektor: Szpital nie zbankrutuje. Potrzebujemy tylko czasu - Zdjęcie główne

- Szpital stoi przed realną szansą bankructwa, co oznacza w konsekwencji, przy takiej skali zadłużenia, również bankructwo powiatu - mówi Tomasz Marzęda, starosta lubartowski | foto DSM/Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje lubartowskie Niepokojące prognozy co do przyszłości szpitala w Lubartowie płyną ze Starostwa Powiatowego, które nadzoruje pracę SPZOZ-u. Starosta Tomasz Marzęda mówi bez ogródek o widmie bankructwa szpitala, co na dno miałoby pociągnąć też sam powiat.

Reklama

Temat szpitala nie schodzi z porządku posiedzeń Zarządu Powiatu Lubartowskiego. Wszak to powiat jest organem tworzącym i nadzorującym funkcjonowanie SPZOZ-u. 27 października, na spotkaniu starosty i wicestarosty z pozostałymi członkami Zarządu, gościła Agnieszka Kasperek. Główna księgowa szpitala poinformowała, że w związku z podwyżkami ustawowymi dla personelu medycznego, od sierpnia br. w szpitalu generowana jest strata finansowa w wysokości około 2 mln zł miesięcznie. Przy łącznym zadłużeniu na poziomie "55-60 mln zł" - jak to nakreśliła główna księgowa szpitala.

"Skutkuje to tym, że brakuje środków na bieżącą działalność. Występują problemy z kontrahentami, gdyż należności nie są płacone w terminie. Została podjęta decyzja o wystąpieniu z prośbą do ZUS o odroczenie zapłaty składek za jeden miesiąc, aby za te środki spłacić bieżące zadłużenie wobec kontrahentów, którzy straszą blokowaniem usług czy dostaw materiałów" - czytamy w protokole posiedzenia. "Dylematem jest czy płacić ZUS, czy bieżące spłaty dla kontrahentów" - dodała Agnieszka Kasperek. 

Starosta Tomasz Marzęda stwierdził, że "szpital stoi przed realną szansą bankructwa, co oznacza w konsekwencji, przy takiej skali zadłużenia, również bankructwo powiatu". Powiedział też, że jeśli sytuacja się nie poprawi, już w 2023 roku szpitalowi może zabraknąć pieniędzy na wypłaty dla pracowników.

- Na pewno szpital nie zbankrutuje - uspokaja Mirosław Makarewicz, dyrektor SPZOZ-u w Lubartowie. - Ogólnie w Polsce sytuacja szpitali jest bardzo trudna. To wynika z tego, że wyceny procedur przez Narodowy Fundusz Zdrowia są niedoszacowane. Niektóre nasze wydatki wzrosły w tym roku o 40 proc. wskutek inflacji. Szukamy rozwiązań, jesteśmy na dobrej drodze. Prowadzimy rozmowy ze związkami zawodowymi. Jakoś wybrniemy z tej sytuacji. Musimy przygotować się na przyszły rok, bo wtedy inflacja będzie jeszcze większa - zapewnia. 

WIĘCEJ W AKTUALNYM WYDANIU GAZETY "WSPÓLNOTA LUBARTOWSKA I GMINY NIEMCE", DOSTĘPNYM W SPRZEDAŻY OD 15 LISTOPADA ORAZ NA E-PRASA.PL

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy