- Bardzo dobrze zachowany, masywny żelazny topór pozyskany został w trakcie prowadzenia poszukiwań z użyciem detektora metali - informuje Woeówdzki Urząd Ochrony Zabytków. Topór przekazała znalazczyni.
- Odkryte żeleźce wraz z osadą posiada długość 26 cm. Żeleźce jest asymetryczne, stosunkowo masywne i prostopadłe w stosunku do osi pionowej toporzyska. Światło osady charakteryzuje się kształtem migdałowatym. Sama osada wyodrębniona jest od dołu, przy przejściu w szyjkę. Obuch jest wyraźnie spłaszczony. Masywna szyjka przechodzi w wąskie, lekko asymetryczne, proste ostrze. Od dołu dodatkowo widoczna jest trójkątna „wypustka”. Żeleźce zakończone jest niezbyt szerokim łukowatym ostrzem.
Dane metryczne topora: długość ogólna – 26 cm; długość osady – 7,6 cm; najmniejsza szerokość szyjki – 4,1 cm; szerokość osady – 4,5 cm; wysokość osady – 7,0 cm; światło otworu osady – 4,3 x 3,2 cm - opisuje urząd konserwatorski odnaleziony zabytek. Pocjpdzi prawdopodobnie z XIII - XV w.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.