Po cmentarzu oprowadzała jak zwykle podczas historycznych spacerów, Ewa Sędzimierz, prezes Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego i dyrektor Muzeum Ziemi Lubartowskiej. Przybliżyła uczestnikom spotkania m.in. właścicieli majątku Pałecznica Kolonia - rodzinę Chromińskich, których córka Stefania zmarła w młodym wieku była rzekomo pierwowzorem Stefci - bohaterki powieści Heleny Mniszkówny"Trędowata". Kolejna postać pochowana w Lubartowie, o kórej wspomniała Ewa Sędzimierz, to Wanda Beata Łysińska, członkini Organizacji Bojowej PPS zaangażowana w zamach na rosyjskiego gubernatora Warszawy gen. Gieorgija Skałona, za co została skazana na zesłanie - karę zamieniono na deportację z kraju. W niepodległej Polsce była jedną z niewielu kobiet odznaczonych Krzyżem Niepodlegości z Mieczami.
W Lubartowie znajduje się grób rodziny Kryńskich. Jeden z jej przedstawicieli, Kazimierz Kryński, związany był nie tylko z naszym miastem. Był przedwojennym posłem, senatorem, działaczem Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem, przedwojennym burmistrzem Biłgoraja. Aresztowany przez Niemców, zginął w 1942 r. w obozie w Sachsenhausen.
Wśród osób, kórych groby odwiedzono podczas spaceru był Wiktor Majewski, pochodzący z Michowa powstaniec styczniowy, społecznik, założyciel browaru w Lubartowie. Julian Stępiński w 1916 r. był jednym z założycieli Spółdzielni Spożywców "Jedność".
To tylko niektóre z zasłużonych postaci, kórych groby znalazły się na trasie spaceru. To prawdopodobnie ostatnia historyczna wędrówka z Ewą Sędzimierz w tym roku, na kolejne trzeba będzie poczekać do wiosny.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.