reklama
reklama

Rusza festiwal "Literacko 36" w Lubartowie. Dzisiaj spotkanie z księdzem Arkadiuszem Paśnikiem

Opublikowano:
Autor:

Rusza festiwal "Literacko 36" w Lubartowie. Dzisiaj spotkanie z księdzem Arkadiuszem Paśnikiem - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje lubartowskieDziś pierwszy dzień literackiego festiwalu - Kończymy dzień dwoma atrakcyjnymi elementami. Pierwszy to ks. Arkadiusz Paśnik. Tutaj nie trzeba nic mówić, po prostu trzeba być. - mówi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Mickiewicza Grzegorz Winnicki.
Reklama lokalna
reklama

Skąd pomysł takiego festiwalu?

- O festiwalu myśleliśmy już bardzo dawno, bo zauważyliśmy, że nie ma takiego festiwalu w Lubartowie. A festiwale mają to do siebie, że to jest kolejny punkt po festynach, w którym możemy w jakiś sposób zintegrować ludzi. Nasz festiwal jest zamknięciem projektu "Blisko", dla różnych ludzi i dla różnych grup wiekowych.
 
W innych miastach są festiwale literackie, np. jakie?
- Największym festiwalem u nas na Lubelszczyźnie jest festiwal w Szczebrzeszynie "Stolica Języka Polskiego" w sierpniu. Tych festiwali jest bardzo dużo i ten, który robimy u siebie, konsultowaliśmy z innymi, żeby nie nakładały się na siebie. Zaczyna się wszystko festiwalem "Wisła" w Warszawie 1 czerwca,  w Lublinie był festiwal "Alfabet" . Od środy festiwal w Bydgoszczy.
 
Jacy będą goście festiwalu?
- Mamy cztery dni, każdy dzień jest dopasowany do tego, co czytelnicy najchętniej czytali w ubiegłym roku. Zaczynamy od dnia regionalnego, bliskiego nam. Justyna Sobolewska opowie co w literaturze piszczy, jak bardzo mało jest czytelników jednego gatunku, a jak dużo drugiego, jakie książki się pojawiają, co jest problemem w literaturze obecnie. Chwilę potem będą opowieści regionalne Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego. Był rozstrzygnięty konkurs tegoroczny na książkę roku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego. Rok temu jedną z nagród zdobyła książka Nadleśnictwa Lubartów. Stąd chcieliśmy podnieść prestiż tej książki, więc będzie spotkanie z Nadleśnictwem Lubartów. Potem - spotkanie z Mają Wolny, czyli tą osobą, która dostała od Putina zakaz wjazdu do Rosji do 2042 r. dlatego, że zaczęła pisać jak Rosja wygląda. Opowie o swojej książce "Pociąg do imperium". To jest autorka od nas, z Lubelszczyzny, z Kazimierza Dolnego.  Kończymy dzień dwoma atrakcyjnymi elementami. Pierwszy to ks. Arkadiusz Paśnik. Tutaj nie trzeba nic mówić, po prostu trzeba być. Po nim rewelacyjny występ Społecznej Szkoły Muzycznej.
 
Cała rozmowa z dyrektorem Grzegorzem Winnickim w najbliższym papierowym wydaniu Wspólnoty

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama