85 lat temu, wiosną 1940 r., dokonał się los polskich oficerów znajdujących się w niewoli radzieckiej. Zostali pomordowani przez NKWD w Katyniu, Charkowie, Miednoje. Ofiary zbrodni katyńskiej uczczono w II LO w Lubartowie podczas uroczystej akademii. Młodzież recytowała wiersze nawiązujące do Katynia, m.in. słynny wiersz Zbigniewa Herberta "Guziki". Wśród utworów muzycznych śpiewanych przez licealistów znalazł się "Katyń" Jacka Kaczmarskiego.
Przejmujace były odczytane przez uczniów fragmenty wspomnień jeńców, którym udało się uniknąć śmierci w Katyniu, ale też zapiski majora Adama Solskiego, który prowadził notatki do ostatnich chwil przed rozstrzelaniem 9 kwietnia 1940 r.
Ewa Sędzimierz, dyrektor Muzeum Ziemi Lubartowskiej, przypomniała nazwiska Lubartowian, którzy padli ofiara zbrodni katyńskiej. To m.in. Jan Stanisław Jastrzębski, były burmistrz Lubartowa czy Wacław Lalka, lekarz 6 Pułku Lotniczego we Lwowie.
Pamięci por. Wacława Lalki jest poświęcony dąb pamięci przy II LO oraz znajdująca się obok tablica. Stanęła przy niej asysta wojskowa, burmitrz Krzysztof Paśnik, starosta Jan Sławecki i wójt Jarosław Budka złożyli pod nią kwiaty. W imieniu szkoły kwiaty złożył dyrektor Rafał Wrotkowski i przedstawicielki samorządu uczniowskiego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.