Rodzina Ulmów z Markowej niedaleko Łańcuta w czasie wojny starała się ratować Żydów. W wyniku donosu granatowego policjanta Józef i Wiktoria Ulmowie i ukrywani przez nich Żydzi 24 marca 1944 r. zostali zamordowani przez Niemców. Zginęło ogółem 16 osób, w tym z rodziny Ulmów - osiem, rodzice i szóstka dzieci. W chwili śmierci Wiktoria Ulma była w ciąży, siódme dziecko miało się urodzić już w momencie rozstrzelania.
Za ukrywanie Żydów Ulmowie zostali w 1995 r. pośmiertnie odznaczeni Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świara, przyznawanym przez izraelski Instytut Yad Washem.
W 2023 r. rodzina Ulmów została wyniesiona na ołtarze jako błogosławieni męczennicy.
Relikwie rodziny Ulmów odbywają peregrynację po kraju, na przełomie sierpnia i września będą w archidiecezji lubelskiej. 2 września przybedą do bazyliki św. Anny w Lubartowie.
Z życia parafii św. Anny
Program uroczystości
Relikwie Męczenników zostaną powitane w poniedziałek 2. września o godz. 17.00. Konferencję pt.: ,,Samarytanie z Markowej” wygłosi Kustosz z Markowej ks. Roman Chowaniec.
O godz. 18.00 Msza św. pod przewodnictwem ks. Biskupa, a następnie różaniec w intencji Rodzin dekanatu lubartowskiego i nabożeństwo w intencji świętości małżeństw. O godz. 21.00 Apel jasnogórski z obrzędem odnowienia przyrzeczeń małżeńskich, które poprowadzi ks. Kustosz. Następnie do godz. 23.00 indywidualne czuwanie przy relikwiach w ciszy.
We wtorek 3 września od 9.00 do 15.00 zaproszeni są do modlitwy przy relikwiach wierni z dekanatów michowskiego i czemiernickiego.
3 września o godz. 15.00 - Koronka do Bożego Miłosierdzia w intencji chorych i cierpiących oraz na nabożeństwo drogi krzyżowej, które zakończy peregrynację relikwii w dekanacie lubartowskim.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.