Reklama

Reklama

Regionaliści bedą kwestować we Wszystkich Świętych. Zbiórka na odnowę grobów na cmentarzu w Lubartowie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Regionaliści  bedą kwestować we Wszystkich Świętych. Zbiórka na odnowę grobów na cmentarzu w Lubartowie - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje lubartowskie Lubartowskie Towarzystwo Regionalne po raz dziesiąty organizuje kwestę na odnowę zabytkowych grobów na cmentarzu parafialnym w Lubartowie.

Reklama

Członkowie LTR będą 1 listopada kwestować na cmentarzu w godzinach 8 - 17.  Renowację zabytkowych grobów można wspirać także wpłacając do końca listopada na konto LTR z tytułem przelewu Kwesta 2022.

Numer konta: 10 8707 0006 0003 4018 2000 0001, Bank Spółdzielczy w Lubartowie.

W ubiegłym roku LTR zebrało 770 zł na renowację zabytkowych grobów.

Podczas pandemii, w 2020 r. odrestaurowano następujące grobowce: Stefanii Chromińskiej, córki Władysława i Anny z Cichockich (zm. 1891 r.); Władysława Chromińskiego (zm. 1891 r.) i Dominika Cichockiego (zm. 1882 r.) – właścicieli dóbr w Pałecznicy i donatorów parafii św. Anny w Lubartowie; Józefa Powiłajtisa – wieloletniego kierownika Szkół Powszechnych w Lubartowie i Niedźwiadzie w latach zaboru rosyjskiego.

Ponadto przeprowadzono bieżące konserwacje związane z drobniejszymi uzupełnieniami (liternictwo, malowanie na pomnikach Stefana Werchrackiego i Tadeusza Herburta) oraz wykonano nową tablicę na symbolicznym grobie por. Mirosława Orzechowskiego, pilota m.in. 308 Krakowskiego Dywizjonu Myśliwskiego w Northolt w Anglii, który zginał w 1941 r. podczas lotu nad kanałem La Manche.

W roku 2022 uzupełniono krzyż wieńczący odrestaurowany w 2019 r. grobowiec braci Bogumiła Karpińskiego – naczelnika lubartowskiej Poczty oraz Ignacego Karpińskiego – właściciela majątku Łucka (w latach 1860–1880).

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy