Dwa miesiące to bardzo dużo, gdy stoi się u progu wakacji, ale też bardzo mało, gdy okazuje się, że już minęły. Jednak gdy w perspektywie ma się powrót do szkoły, do koleżanek i kolegów, na korytarze tętniące gwarem rozmów, a nie do ograniczeń wynikających z pandemii, nawet widmo sprawdzianów nie jest straszne. A wakacyjne przygody i wspomnienia? Na pewno staną się tematem niejednej pogawędki i odskocznią od codzienności. Dlatego inauguracja nowego roku szkolnego w ZS2 to moment, w którym cieszymy się tym, co minęło, ale z równie wielką radością czekamy na to, co przyjdzie.
Jak powiedział podczas uroczystości pan Zbigniew Sajda pełniący obowiązki dyrektora Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie: […] przed nami kolejny rok wytężonej nauki, pracy, wyrzeczeń, ale również rok sukcesów, osiągnięć i satysfakcji z dobrze spełnionego obowiązku. W świecie my – Polacy jesteśmy znani z tego, że pamiętamy o naszej przeszłości. Ale inne nacje cenią również nasze dążenie do osiągnięcia obranych celów, nasz upór i determinację. […]
Te pozytywne cechy na pewno przydadzą się naszym tegorocznym maturzystom. Pamiętajcie, że wspólnie dążymy do osiągnięcia celu, jakim jest dobrze zdana matura. A poprzeczka zawieszona została przez ubiegłorocznych maturzystów bardzo wysoko. 97% w LO i 98% w TZ, to wynik najlepszy w powiecie i jeden z najwyższych w historii szkoły. Wyniki egzaminów zawodowych również dają nam powody do zadowolenia: 100% z części teoretycznej i ponad 90% z praktycznej.
Tak . Plany, cele, postanowienia, nowe pomysły, wycieczki, konkursy, egzaminy zawodowe, matura – to wszystko wypełni nam najbliższe miesiące. Ale 1 września to nie tylko początek nowego roku szkolnego, to również przywoływana w pamięci rocznica wybuchu II wojny światowej. Nie zapomnieliśmy o wydarzeniach zapoczątkowanych 1 września 1939 roku i ludziach, dzięki którym możemy żyć w wolnej Polsce. Jednak tym razem towarzyszyła nam jeszcze inna refleksja. Do tej pory powtarzaliśmy z przekonaniem, że współczesny świat wyciągnął wnioski z przeszłości i wojna nie stanie się nigdy udziałem Europy. Tymczasem kilka miesięcy temu zrozumieliśmy, jak łatwo doświadczenia przeszłości mogą stać się doświadczeniami teraźniejszości. Zrozumieliśmy, jak wiele mamy do stracenia. Dzisiaj wiemy, że naszą drogą do dobrego jutra jest kształtowanie naszych charakterów, zdobywanie wiedzy, umiejętności oraz refleksyjna pamięć o historii i jej bohaterach. Pamiętając o przeszłości, zadbamy o naszą teraźniejszość i przyszłość. Nowy rok szkolny to okazja do realizacji tych postanowień. Zatem do dzieła!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.