Akcję umieszczania tablic pamiątkowych w miejscowościach, w których przed wojną żyli Żydzi, koordynuje Urząd Marszałkowski. Dzisiaj do listy miejsc, w których upamiętniono Żydów pomordowanych przez Niemców w czasie wojny, dołączył Firlej. Tablica pamiątkowa została umieszczona na budynku Gminnej Biblioteki Publicznej.
Jak dowiadujemy się z odczytanego podczas uroczystości zarysu historii Żydów w Firleju, przed wybuchem wojny żyło tam około dwudziestu żydowskich rodzin. Już w październiku 1939 r. Niemcy przesiedlili do Firleja grupę Żydów słowackich. Jesienią 1942 r. okupanci wysiedlii z osady 317 osób, w tym 167 Żydów miejscowych. Pozostali to m.in. Żydzi z Lublina. Wszyscy zostali przeniesieni do Lubartowa, a stąd wywiezieni do obozów zagłady w Sobiborze i Bełżcu. Około 50 żydowskich mężczyzn z Firleja uciekło do Lasów Parczewskich, gdzie przyłączyli się do działających tam grup partyzanckich.
Podczas uroczystości przypomniano też postać ks. Szymona Tomaszewskiego, który w czasie wojny ukrywał żydowską rodzinę Apelbaumów na plebanii w Firleju.
Tablicę pamiątkową odsłonili rabin Symcha Keller, biskup Mieczysław Cisło, wicemarszałek Jarosław Kwasek, wójt Grzegorz Siwek, prof. Sabina Bober, badaczka Holocaustu.
Rabin Symcha Keller odśpiewał po hebrajsku modlitwę za pomordowanych Żydów. W ich intencji modlił się ks. Antoni Buczyński, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Firleju. Ks. biskup Mieczysław Cisło odmówił modlitwę Jana Pawła II za naród żydowski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.