W lutym 2021 r. przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz wykonawcy zadania - firmy Mota Engil, podpisali umowę na zaprojektowanie i wybudowanie około 30-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej między Lubartowem i Lublinem wraz z obwodnicą Niemiec.
Podczas konferencji prasowej zorganizowanej obok stacji benzynowej w Niemcach ówczesny minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiadał, że odcinek S-19 między Lublinem i Lubartowem może być przejezdny już w 2023 roku, a ostatecznie oddany do użytku pod koniec 2024 roku. Do tej pory droga jednak nie powstała. Problemem było uzyskanie pozwolenia na rozpoczęcie prac. 5 lutego br. wojewoda lubelski wydał obwieszczenie w sprawie przystąpienia do przeprowadzenia ponownej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.
Prace mogą ruszyć od razu
Wreszcie doczekaliśmy się. 15 listopada w Urzędzie Miasta Lubartów odbyła się konferencja prasowa z udziałem m.in. wojewody Krzysztofa Komorskiego, wicewojewody Andrzeja Maja, burmistrza Lubartowa Krzysztofa Paśnika, wójta gminy Lubartów Jarosława Budki.
- Decyzja o zezwoleniu realizacji drogowej, jaką jest budowa części drogi ekspresowej S-19 od węzła Lubartów Północ do węzła Lublin Rudnik została przeze mnie wydana z rygorem natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że prace drogowe mogą ruszyć od razu - powiedział wojewoda Krzysztof Komorski na konferencji.
Budowa odcinka ekspresówki rozpocznie się na węźle Lubartów Północ. Na 23 kilometrach drogi powstaną węzły: Lubartów Zachód, droga ominie Niemce, powstaną węzły Niemce Wschód, Niemce Południe, powstanie 29 obiektów inżynierskich, w tym mosty, wiadukty. Obszar przeznaczony pod inwestycję to ok. 300 ha. Przekazanie placu budowy jest planowane w ciągu 30 dni, będzie to dotyczyło działek stanowiących pas drogowy.
Oddanie drogi do użytkowania jest planowane na drugą połowę 2027 r.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.