reklama
reklama

"Wysoce zjadliwa grypa" dziesiątkuje ptactwo. Kolejne ogniska ptasiej grypy w pow. lubartowskim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

"Wysoce zjadliwa grypa" dziesiątkuje ptactwo. Kolejne ogniska ptasiej grypy w pow. lubartowskim - Zdjęcie główne

foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje lubartowskieKolejne ogniska ptasiej grypy stwierdzono w województwie lubelskim. Wykryto je na terenie powiatu lubartowskiego.
reklama

Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu czwartego w tym roku w województwie lubelskim ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu podtypu H5N1 - tzw. "ptasiej grypy".

- Ognisko zostało stwierdzone w dniu 15 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach. Chorobę wykryto w gospodarstwie komercyjnym, utrzymującym około 7300 szt. indyków rzeźnych, znajdującym się w miejscowości Głębokie, w gminie Uścimów, na terenie powiatu lubartowskiego. Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej podjęli natychmiastowe działania zmierzające do likwidacji ogniska i polegające na objęciu gospodarstwa nadzorem, wszczęciu dochodzenia epizootycznego, uśmiercaniu ptaków, następnie ich utylizacji przez wyspecjalizowane podmioty oraz dezynfekcji gospodarstwa - poinformowała w komunikacie z 21 listopada, Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Agnieszka Smyl.

reklama

- Według informacji zamieszczonej na mapie ognisk ptasiej grypy w Polsce na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii w piątek w Głębokiem stwierdzono kolejne ognisko tej choroby - tym razem w gospodarstwie komercyjnym, gdzie utrzymywanych było 39157 kurczaków typu brojler. To piąte ognisko ptasiej grypy stwierdzone w tym roku w woj. lubelskim. - podał z kolei 22 listopada, serwis Portal Samorządowy.

W ramach działań związanych ze zwalczaniem grypy ptaków Inspekcja Weterynaryjna podejmuje także  inne działania przewidziane przepisami prawa, np. wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego oraz kontrolne przeglądy gospodarstw utrzymujących drób w ww. obszarach. Trwa dochodzenie mające ustalić źródeł zakażenia drobiu. Najbardziej prawdopodobnym źródłem wirusa może być dzikie ptactwo, obecne na wielu zbiornikach wodnych w bliskim sąsiedztwie ferm drobiu.

reklama

- Wystąpienie grypy ptaków ma znaczenie przede wszystkim ekonomiczne. Niekiedy zakażeniu może ulec też człowiek, ale są to sytuacje bardzo rzadkie. Potencjał zoonotyczny, czyli stopień zagrożenia dla zdrowia człowieka wirusów grypy ptaków występujących w ostatnich latach w Europie jest niski - dodaje Agnieszka Smyl. -Aktualnie jedyną skuteczną metodą zapobiegania zakażeniom grypą ptaków jest ścisłe przestrzeganie zasad bioasekuracji. Szczegółowe informacje na temat zasad ochrony drobiu przed grypą ptaków można znaleźć na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama