reklama
reklama

Poetycki wieczór z Julianem Tuwimem w II LO w Lubartowie (zdjęcia)

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje lubartowskieMłodzież uznała, że twórczość poety jest wielostronna, dlatego przedstawiła Tuwima – dla dzieci, Tuwima – lirycznego oraz Tuwima – prowokującego, tego dla dorosłych.
reklama

Stare polskie tango „Powróćmy jak za dawnych lat…” rozpoczęło 10 stycznia 2023 roku spotkanie w Kawiarni Poetów działającej w II LO im. Piotra Firleja w Lubartowie. Wieczorek poetycki poświęcony był twórczości Juliana Tuwima, jednego z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku, który wraz z przyjaciółmi z grupy poetyckiej Skamander rządził poezją dwudziestolecia międzywojennego. To właśnie w bieżącym 2023 roku obchodzimy 70. rocznicę śmierci „księcia poetów”, jak nazywano Tuwima.

Młodzież uznała, że twórczość poety jest wielostronna, dlatego przedstawiła Tuwima – dla dzieci, Tuwima – lirycznego oraz Tuwima – prowokującego, tego dla dorosłych. Nie zabrakło zatem „Lokomotywy”, wierszyków lekkich, jak i pełnych humoru oraz kpiny skeczy. Artyści przypomnieli zgromadzonej widowni o tym, że Tuwim to niepowtarzalny satyryk, który w szczególny sposób wyczulony był na współczesność - począwszy od polityki, kultury masowej, po sprawy zwykłego człowieka. To właśnie kabaret był stałym elementem świata poety i towarzyszył mu przez całe życie. Repertuar wieczoru urozmaicony był niezapomnianymi piosenkami przedwojennej Polski, przywołującymi pełną uroku atmosferę tamtych lat.

reklama

Uczniowie II LO zabrali zgromadzoną publiczność w sentymentalną podróż do niezwykłego okresu w kulturze polskiej, który kojarzy się z czarno-białym kinem, kabaretami, zabawą na dansingu, muzyką płynącą z gramofonu i radia… Przez ponad godzinę goście II LO bawili się w kawiarni z lat 20. i 30. ubiegłego wieku i wspominali Juliana Tuwima – jednego z „mocarzy polskiej poezji”.

 

Przed publicznością wystąpili: prowadzący – Maja Andzel i Jakub Treger, recytatorzy i aktorzy – Zofia Dobrzańska, Gabriela Kopeć, Dominika Woch, Wiktoria Kopciuch, Marika Kapciak, Oliwia Mazurek, Kacper Zagajski, Franciszek Zbiciak, Liliana Szlachta, Juliusz Baran, Bartosz Guz, Wiktor Opolski oraz wokaliści – Alicja Nagietowicz, Martyna Stasiak, Agata Zyga, Weronika Woźniak, Martyna Bronisz, Karolina Markiewicz, Piotr Bagun i Kinga Lewtak.

reklama

 

Młodzież pracowała pod opieką Agnieszki Opolskiej, Aleksandry Solarz oraz Pawła Pasikowskiego, zaś dekoracje zaprojektował Cezary Misiurski.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama