Reklama

Reklama

Nowy sezon w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nowy sezon w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje lubartowskie Muzeum Zamoyskich informuje o planach na nowy sezon. Jaki wystawy i wydarzenia czekają na zwiedzających w pierwszej połowie 2023 r.?

Reklama

WYSTAWY

 

W 2023 roku Pałac, Kaplicę i Galerię Sztuki Socrealizmu będzie można zwiedzać od 28 lutego do 15 grudnia.

Powozownia będzie otwarta od 4 kwietnia – 29 października 2023 roku.

 

Wystawa czasowa „Więcej niż hrabia” 12 kwietnia – 15 grudnia

Wystawa „Więcej niż hrabia” poświęcona Konstantemu Zamoyskiemu, I ordynatowi na Kozłówce w stulecie śmierci oraz 120. lecie utworzenia ordynacji Kozłowieckiej.

Wystawa „Więcej niż hrabia” będzie wielowymiarowa, nie tylko ze względu na miejsca jej eksponowania (pałac, park, internet), ale przede wszystkim na pokazanie hrabiego Konstantego w różnych aspektach, jako arystokraty, właściciela majątku, twórcy siedziby ziemiańskiej, założyciela ordynacji, kolekcjonera, męża.

Dodatkowo będzie przedstawiona w niespotykanej dotąd w Kozłówce aranżacji.

 

Wstęp w ramach zwiedzania pałacu, parku

 

Pokaz historycznej kopii obrazu Jana Matejki „Zamoyski pod Byczyną” 28 lutego – 15 grudnia

Z okazji 435. rocznicy bitwy o polski tron, stoczonej 24 stycznia 1588 roku pomiędzy polskimi stronnikami arcyksięcia Maksymiliana III Habsburga a armią Rzeczypospolitej dowodzoną przez zwycięskiego hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego, zwolennika Zygmunta III Wazy.

 

Wstęp w ramach zwiedzania pałacu

 

Pokaz w bibliotece zabytkowej 28 lutego – 11 kwietnia

„Biblia bibliofila. Wydanie z ilustracjami Paula Gustava Doré ze zbiorów Konstantego Zamoyskiego”.

 

Wstęp w ramach zwiedzania pałacu.

 

W ramie zamknięte. Marzec – listopad

Każdego miesiąca w Galerii Sztuki Socrealizmu zaprezentujemy jeden eksponat, wybrany z bogatych zbiorów sztuki współczesnej. Pokazowi będzie towarzyszyć prezentacja na ekranie multimedialnym, w której opowiemy o eksponacie nieco więcej, pokażemy wybrane fragmenty w powiększeniu i przybliżymy, zapomniane już nieco, sylwetki autorów. Jako pierwsza zostanie zaprezentowana grafika Kajetana Sosnowskiego, pt. „AL likwiduje ckm pod murami Getta”, ok. 1952

 

Wstęp w ramach zwiedzania galerii

 

Wyszyński Pater Patriae”, kaplica pałacowa, 5 – 23 maja (termin zależny od współorganizatorów)

Ogólnopolska Wystawa Sztuki Współczesnej dedykowana Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu z okazji beatyfikacji, przygotowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w formule objazdowej prezentacji.

Równolegle odbędzie się pokaz prac w Muzeum Archidiecezjalnym Sztuki Religijnej „Wieża Trynitarska” w Lublinie oraz w Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego mieszczącego się w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Lublinie.

Współpraca: Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

 

Wstęp w ramach zwiedzania kaplicy

 

Ramię krzep – Ojczyźnie służ. 135 rocznica powstania Sokolstwa Polskiego w Ameryce”, od 1 maja do 31 października

Plenerowa wystawa fotograficzna jako okazja do upamiętnienia setnej rocznicy objęcia funkcji prezesa Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” przez Adama Zamoyskiego oraz 150. rocznicy urodzin ordynata (18 czerwca 1873 r.).

Współpraca: Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

 

Wstęp wolny

 

WYDARZENIA

 

Dzień Kobiet w Kozłówce, 8 marca

8 marca zapraszamy na zwiedzanie tematyczne, podczas którego zaprezentujemy panie Zamoyskie jako wspaniałe matki, wzorowe panie domu, ale również jako działaczki społeczne, angażujące się w działalność charytatywną, kulturalną i oświatową. Nie zapomnimy też o kobietach pracujących w takim majątku jak Kozłówka, w charakterze opiekunki do dzieci, guwernantki, kucharki, pokojówki.

 

Wstęp wolny

 

Mundurowa Majówka – Majówka z Sokołem, 1 maja

W weekend majowy zapraszamy na Mundurową Majówkę – Majówkę z Sokołem, która na stałe wpisała się w kalendarz kozłowieckich wydarzeń.

W tym roku zależy nam, by przypomnieć wszystkim zwiedzającym, a szczególnie mieszkańcom najbliższej okolicy, jak ważnym miejscem na mapie sportowo-kulturalnej Polski był majątek Zamoyskich w Kozłówce, tym bardziej, że nadarza się ku temu dobra okazja. Dokładnie 100 lat temu prezesem Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” został Adam Zamoyski, II ordynat kozłowiecki.

 

Wstęp wolny

 

Noc Muzeów, maj

Włączenie się w akcję ogólnopolską i umożliwienie bezpłatnego zwiedzania pałacowej ekspozycji w towarzystwie dam i kawalerów w stylizowanych strojach.

 

Wstęp wolny

 

Dzień dziecka w Kozłówce, 4 czerwca

Wydarzenie skierowane do dzieci i młodzieży z okazji Dnia Dziecka: bezpłatny wstęp do pałacu i powozowni przez cały dzień, „dedykowane” zwiedzanie pałacu w specjalnej oprawie, gry i zabawy.

 

Wstęp wolny dla dzieci i młodzieży do 18 r.ż.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy