Lublin i Ziemia Lubartowska
Odwiedzający wystawę mogą zobaczyć i porównać dwa rodzaje twórczości: rysunek piórkiem technicznym i linoryt. Ireneusz Targoński podkreśla swoje przywiązanie do rodzinnych stron w powiecie lubartowskim.
- Większość z tych prac prezentuje krajobrazy Ziemi Lubartowskiej, czyli rzekę Wieprz i jego okolice, Michów czy Jeziorzany, na przykład linoryt przedstawiający kościół z tej miejscowości. Jest też kilka prac ukazujących Lublin - mówi artysta. - Jestem urodzony w Lubartowie, a pochodzę z Michowa. To jest moja rodzinna miejscowość. Jestem członkiem Zespołu Nadzieja, co tydzień jestem na próbach w Michowie. Na co dzień mieszkam w Marysinie, w gminie Jastków, tuż przy granicy z Lublinem - dodaje.
Sam zainteresowany zastrzega, że jest zakochany w nadwieprzańskiej przyrodzie.
- Dolina Wieprza ma takie miejsca, na przykład w okolicach Jeziorzan, gdzie nie widać śladów cywilizacji. W tej dolinie widać duże przestrzenie terenu, w których nie ma choćby nawet jednego słupa energetycznego. To mnie urzeka. Często tam jeżdżę, to mnie uspokaja - dodaje artysta.
Ireneusz Targoński tworzy nietypowymi technikami. Jego rysunki powstają przy pomocy piórka technicznego i linorytem.
- Te techniki wyniosłem ze szkoły. Dużo się wtedy pracowało piórkiem z taką specjalną stalówką obsadzoną w drewnianej rękojeści, którą się maczało w tuszu. Prowadziło się nią głównie opisy techniczne. Potem podpatrzyłem świętej pamięci już Józefa Tarłowskiego, znanego lubelskiego rysownika, który też tworzył rysunki piórkiem. Zachęcał mnie, mówił: "Masz dobrą rękę, coś potrafisz. Rysuj". Do linorytu zachęcił mnie lubelski linorecista Zbigniew Jóźwik, znany w Polsce i za granicą - wspomina twórca prac wystawionych w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Lublinie.
Wystawę można oglądać do 3 czerwca w godzinach otwarcia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie (ul Narutowicza 4). Patronat medialny nad wydarzeniem objęły portal Lublin24.pl oraz Tygodnik "Wspólnota".
Zapalony żeglarz i motocyklista
Wraz z synem Jackiem autor rzeźb i instalacji przestrzennych.
Wyróżniony "Awangardowym Laurem" w uznaniu zasług za pracę twórczą oraz działalność na rzecz rozwoju kultury.
To jego dziewiąta wystawa
Wystawy indywidualne prezentował już w Lubelskim Domu Technika, ECO-TECH COMPLEX UMCS Lublin, Centrum Spotkań w Jeziorzanach, Miejskiej Bibliotece Publicznej nr 31 w Lublinie, Gminnym Ośrodku Kultury w Ułężu, Gminnej Bibliotece Publicznej w Michowie, Samorządowej Bibliotece Publicznej w Ostrowie Lubelskim oraz TVP 3 Lublin.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.