reklama
reklama

Ma być siedem nowych wsi w gminie Kamionka. Będzie trzeci Ostrów w powiecie

Opublikowano:
Autor:

Ma być siedem nowych wsi w gminie Kamionka. Będzie trzeci Ostrów w powiecie - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje lubartowskieZ przysiółków stanowiących do tej pory część Kamionki mają być wydzielone nowe miejscowości. Rada Miejska podjęła serię uchwał o skierowaniu do wojewody wniosków w sprawie utworzenia nowych miejscowości.
reklama

Zamiar utworzenia nowych wsi jest efektem przywrócenia praw miejskich Kamionce.

- Wokół Kamionki od lat funkcjonowały tzw. przysiółki, czyli formalnie części integralne wsi Kamionka. W związku z tym, że przestała być wsią a stała się miastem, należało poczynić kroki, żeby te lokalizacje zostały przyłączone do innych miejscowości bądź utworzyć z tych przysiółków oddzielne miejscowości. W związku z tym, że mieszkańcy tych miejscowości bardzo utożsamiają się z nazewnictwem stosowanym przez lata, może nawet setki lat, uczyniliśmy kroki, żeby zachować te historyczne nazwy i utworzyć wokół Kamionki odrębne miejscowości będące wsiami - mówił burmistrz Karol Ługowski na sesji Rady Miejskiej 24 marca.
 
 
Wnioski do wojewody i do ministra
W wielu przypadkach będą to miejscowości bardzo małe, zamieszkałe przez kilka czy kilkanaście osób. Procedura przekształcenia przysiółka w wieś przypomina procedurę, jaką przeszła Kamionka przy przywracaniu praw miejskich.
- Niedawno państwo radni zadecydowali o przeprowadzeniu konsultacji społecznych na tych obszarach, co zostało poczynione. Następnie my jako urząd przygotujemy dokumentację z wnioskiem do wojewody. Pakiet uchwał to tak naprawdę pakiet wniosków do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem wojewody o to, żeby z tych przysiółków utworzyć miejscowości. Do 30 marca skompletujemy dokumentację i złożymy wniosek do wojewody. Następnie mam nadzieję, że w ciągu miesiąca te wnioski trafią do MSWiA tak, aby do końca lipca Rada Ministrów podjęła stosowne rozporządzenie - mówił burmistrz.
 
 
Historyczne nazwy z korzeniami w średniowieczu
Konsultacje w sprawie utworzenia nowych miejscowości odbywały się od 1 do 15 marca. Polegały na wypełnieniu ankiety, w której badani wypowiadali się, czy popierają plan utworzenia nowej miejscowości. Nie wszyscy mieszkańcy przysiółków brali w konsultacjach udział, ale większość z tych, którzy w nich uczestniczyli, przychyliła się do propozycji. Radni też popierają zamiar utworzenia nowych miejscowości.
- Zmiany nazw są uzasadnione, ponieważ już w XV wieku księga sądowa podaje takie nazwy jak Kokosz czy Ostrów - mówiła radna Maria Kabała. Jeśli Rada Ministrów przychyli się do wniosku gminy, w powiecie lubartowskim będzie już trzecia miejscowość o nazwie Ostrów, obok Ostrowa Lubelskiego i Ostrowa w gminie Michów.
Wszystkie uchwały dotyczące wniosków o zmianę nazwy i określenie rodzaju miejscowości zostały przyjęte jednogłośnie.
 
 
Konsultacje w przysiółkach

Grabowy Las - zameldowane 53 osoby, w konsultacjach wzięło udział 8 osób, 7 głosów za, 1 przeciw.
Kokosz- zameldowanych 8 osób, nikt nie skorzystał z prawa do udziału w konsultacjach.
Krzywy Dąb - zameldowanych 9 osób, w konsultacjach uczestniczyły 2 osoby, 2 głosy nieważne
Nowy Skrobów - 80 osób zameldowanych, w konsultacjach uczestniczyło 11 osób, wszystkie głosy za
Ostrów - 19 osób zameldowanych, w konsultacjach uczestniczyło 7 osób, wszystkie głosy za
Polny Młyn - zameldowanych 65 osób, w konsultacjach wzięło udział 37 osób, 36 głosów za, 1 głos nieważny
Stare Pole - zameldowanych 16 osób, w konsultacjach wzięły udział 3 osoby, wszystkie głosy za

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama