Pierwsza organizacja podziemna, Służba Zwycięstwu Polski, powstała jeszcze we wrześniu 1939 r. Wkrótce potem, w listopadzie, Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej. Objął on działalnością cały obszar Rzeczypospolitej. Struktury ZWZ działały pod okupacją niemiecką i sowiecką. 14 lutego 1942 r. to dzień, w którym generał Sikorski wydał rozkaz o przemianowaniu ZWZ na Armię Krajową. Zmiana nazwy była podyktowana nie tylko względami prestiżowymi. Armia brzmi poważniej niż Związek. Ale chodziło przede wszystkim o podkreślenie, że nie jest to organizacja jakiejś partii politycznej. Armia Krajowa była siłą zbrojną polskiego państwa podziemnego. Była też częścią Polskich Sił Zbrojnych.
W Lubartowie mamy wiele przykładów upamiętnienia Armii Krajowej. Są ulice Armii Krajowej, oficerów AK – Bolesława Mucharskiego, gen. Wojciecha Kiwerskiego, ks. Aleksandra Szulca, są ronda 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK i por. Józefa Jurałomskiego, na cmentarzu są groby żołnierzy AK, pomniki i tablice pamiątkowe, tablice znajdują się również w lubartowskich kościołach. W 2014 r. powstał komitet budowy pomnika Armii Krajowej w Lubartowie, ale do realizacji zamierzenia nie doszło.
Prezentujemy niektóre formy upamiętnienia AK.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.