Reklama

Reklama

Lubartów: Tężnia zamiast wiaty nad Wieprzem. Będziemy wdychać solankę jak nad morzem. Prima aprilis

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Lubartów: Tężnia zamiast wiaty nad Wieprzem. Będziemy wdychać solankę jak nad morzem. Prima aprilis - Zdjęcie główne

W tym miejscu stania tężnia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje lubartowskie Wiata nad Wieprzem zostanie przerobiona na tężnię solankową. Miasto przeznaczy na to niewykorzystane pieniądze z Budżetu Obywatelskiego. Prawda? Niestety nie. To nasz żart prima aprilisowy.

Reklama

Tak pisaliśmy 1 kwietnia:

Tężnia to drewniana budowla z gałązkami tarniny lub brzozy, a w środku  znajduje się specjalne urządzenie do pompowania wody. To ono rozprowadza solankę po wiciach, co powoduje z kolei wytwarzanie w powietrzu aerozolu bogatego w mikroelementy. Jest to przede wszystkim jod, a także brom, wapń, magnez, potas, żelazo i sód. Mikroklimat panujący wokół tężni jest bardzo podobny do tego, którym można oddychać nad morzem. Tężnia to sposób na problemy z drogami oddechowymi, tarczycą i ciśnieniem, a także na alergię czy astmę.

 

Koszt takiej inwestycji to ok. 300 tys. zł. W Lubartowie będzie mniejszy, bo zostanie do niej wykorzystana konstrukcja wiaty grillowej, zbudowanej przed kilkoma laty ze środków Budżeru Obywatelskiego. Z tego samego źródła będą również pochodzić pieniądze na jej przebudowę. Są do dyspozycji miasta, bo nie udało się zrealizować zaplanowych inwestycji.

 

O 2020 do realizacji w 2021

Na ostatniej sesji Rady Miassta przedstawiona była informacja o wykonaniu budżetu obywatelskiego w 2021 r. Właściwie był to Budżet Obywatelski na 2020 r" ale jego realizację przesunięto na 2021 r.

 

 

Do realizacji wybrane zostały cztery projekty. To "Szafki dla uczniów w szkole - zdrowszy kręgosłup naszych dzieci", "Budowa nowego placu zabaw oraz siłowni na os. Popiełuszki", "Renowacja miasteczka ruchu drogowego przy SP 1" i "Boisko terenowe do piłki nożnej o nawierzchni trawiastej na osiedlu Kopernika, budowa nowego placu zabaw na osiedlu Popiełuszki i montaż jednej sztuki progu zwalniającego na ul. Jana Heweliusza".

 
Trzech projektów nie zrealizowano  

Jak wygląda stan realizacji projektów na 31 grudnia 2021 r.?
Pierwszy projekt, dotyczący szafek w SP 1 został wybrany w głosowaniu przez 1088 osób. Koszt był oszacowany przez wnioskodawców na 91,4 tys. zł.  

W wyniku rozstrzygnięcia postępowania została podpisana umowa z firmą na dostawę szafek szkolnych. Szafki zostały zamontowane w SP 1.
 
Na projekt dotyczący budowy placu zabaw i siłowni na os. Popiełuszki zagłosowało 876 osób. Jego wartość była oceniana na 390 tys. zł. Została podpisana umowa, która obejmowała opracowanie dokumentacji technicznej wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę. - Wykonawca robót nie wywiązał się z umowy. W związku z powyższym została ona wypowiedziana 17 grudnia 2021 r. a po tym fakcie zostały naliczone kary umowne - mówiła Magdalena Urbaś z UM w Lubartowie.
 
 
Trzeci projekt dotyczył renowacji miasteczka ruchu drogowego, poparło go 849 osób. Wartość projektu wnioskodawcy wyliczyli na 146,3 tys. zł. Został opracowany projekt techniczny tej przebudowy, dokumentacja została uzgodniona z lubelskim wojewódzkim konserwatorem zabytków, roboty zostały zgłoszone w starostwie w Lubartowie. Urząd Miasta dwukrotnie ogłaszał przetarg na to zadanie. W pierwszym nie było żadnych ofert, w drugim - oferta opiewała na większą kwotę niż miasto przeznaczało na wykonanie inwestycji. Nie została zrealizowana.
 
 
Ostatni projekt też nie miał szczęścia. Na "Boisko terenowe do piłki nożnej o nawierzchni trawiastej na osiedlu Kopernika, budowa nowego placu zabaw na osiedlu Popiełuszki i montaż jednej sztuki progu zwalniającego na ul. Jana Heweliusza" głosowały 822 osoby. Jego wartość była oceniona na 205, 5 tys.zł.  

 

Została podpisana umowa na wykonanie dokumentacji technicznej wraz z pozwoleniem na budowę boiska terenowego na os. Kopernika i budowę placu zabaw na os. Popiełuszki. Wykonawca nie wywiązał się z robót, umowa została wypowiedziana 17 grudnia, naliczono kary umowne.
 
 
Projekt obejmował też założenie progu zwalniającego na ul. Heweliusza. Opracowano plan zmiany organizacji ruchu drogowego, uwzględniający wykonanie tego progu. Zadanie nie zostało jednak wykonane ze względu na brak wykonawcy.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy