Dziś drugi dzień obchodów rocznicy wyzwolenia Lubartowa spod okupacji niemieckiej przez Armię Krajową. Akcję atakowania i rozbrajania wycofujących się Niemców rozpoczęły oddziały Obwodu AK Lubartów po południu 21 lipca 1944 r. 22 lipca do miasta wkroczył batalion kpt. "Hrubego" z 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Wołyniacy stoczyli walkę z niemieckim pociągiem, który nadjechał od strony Parczewa.
Obchody rocznicy wyzwolenia: Msza w rocznicę wyzwolenia Lubartowa
W rocznicę tych wydarzeń wczoraj w bazylice św. Anny odprawiona została msza święta. Dzisiaj regionaliści, przedstawiciele lubartowskich szkół i instytucji, organizacji kombatanckich, władz miasta, powiatu i gminy Lubartów złożyli kwiaty na grobach żołnierzy AK na lubartowskim cmentarzu parafialnym. Są tu pochowani żołnierze obwodu AK Lubartów - ppor. Roman Jezior "Okoń', komendant obwodu, por. Józef Jurałomski "Jur", komendant Rejonu II, ppor. Adam Moździński, który po wyzwoleniu pełnił funkcję komendanta miasta. Jest symboliczny grób ppor. Bolesława Mucharskiego "Lekarza" dowódcy oddziału partyzanckiego AK, zamordowanego przez komunistów na zamku w Lublinie w kwietniu 1945 r.
23 lipca w ostrzelanym przez żołnierzy radzieckich samochodzie zginął kpr. Ryszard Suszczewski z 27 WDPAK wraz z żołnierzem obwodu Lubartów, Bronisławem Zającem. Obaj są pochowani na lubartowskim cmentarzu.
Podczas składania kwiatów po lubartowskim cmentarzu parafialnym oprowadzała i przypominała historie żołnierzy AK dyrektor Muzeum Ziemi Lubartowskiej, Ewa Sędzimierz.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.