W ogłoszonym dzisiaj komunikacie Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu szóstego w 2024 roku w województwie lubelskim ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu podtypu H5N1. Zostało stwierdzone 29 listopada na podstawie wyników badań przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach.
Wirus został wykryty w Głebokiem w gminine Uścimów, w gospodarstwie hodowlanym, gdzie znajdowało się około 36 200 indyków.
- Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej podjęli natychmiastowe działania zmierzające do likwidacji ogniska i polegające na objęciu gospodarstwa nadzorem, wszczęciu dochodzenia epizootycznego, uśmiercaniu ptaków, następnie ich utylizacji przez wyspecjalizowane podmioty oraz dezynfekcji gospodarstwa - głosi komunikat Lubelskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.
- W ramach działań związanych ze zwalczaniem grypy ptaków Inspekcja Weterynaryjna podejmuje także inne działania przewidziane przepisami prawa, np. wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego oraz perlustracje, czyli kontrolne przeglądy gospodarstw utrzymujących drób w ww. obszarach. Trwa dochodzenie epizootyczne, mające na celu ustalenie źródeł zakażenia drobiu. Najbardziej prawdopodobnym źródłem wirusa może być dzikie ptactwo, obecne na wielu zbiornikach wodnych w bliskim sąsiedztwie ferm drobiu. Wystąpienie grypy ptaków ma znaczenie przede wszystkim ekonomiczne. Niekiedy zakażeniu może ulec też człowiek, ale są to sytuacje bardzo rzadkie. Potencjał zoonotyczny, czyli stopień zagrożenia dla zdrowia człowieka wirusów grypy ptaków występujących w ostatnich latach w Europie jest niski - napisano w komunikacie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.