Pałac Zamoyskich już w 1944 r. został przekształcony w pierwszą placówkę muzealną na ziemiach wyzwolonych spod okupacji niemieckiej. Przechodził różne losy - był tam Dom Dziecka, Centralna Składnica Muzealna. Od 1977 r. funkcjonowało Muzeum - Pałac. Od 1979 r. dyrektorem był Krzysztof Kornacki, który kierował placówką do 2014 r., najdłużej ze wszystkich dyrektorów. W 1992 r. za zgodą rodziny Zamoyskich przyjęto nazwę Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.
W obchodzonym dzisiaj jubileuszu wzięli udział m.in. arcybiskup Stanisław Budzik, jako jedyna przedstawicielka parlamemtu dotarła posłanka Magdalena Filipek - Sobczak, przedstawiciele władz wojewódzkich, państwowych (prezydenta reprezentował Janusz Bodziacki, pełniący przy głowie państwa rolę doradcy), samorządy z powiatu lubartowskiego reprezentowali m.in. Andrzej Kardasz, przewodniczący Rady Powiatu, Krzysztof Paśnik, burmistrz Lubartowa, Karol Ługowski, burmistrz Kamionki. Przybyli też dyrektorzy zaprzyjaźnionych muzeów, przedstawiciele uczelni, służb mundurowych i inni. Honorowym gościem była Jadwiga (Inka) Zamoyska, córka ostatniego ordynata kozowieckiego.
Zasłużeni pracownicy muzeum otrzymali odznaczenia i wyróżnienia: Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę, Medale 550-lecia Województwa Lubelskiego, Dyplomy Marszałka Województwa Lubelskiego.
Więcej w papierowym wydaniu Wspólnoty
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.